Bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a portugál kormány ellen
A kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szavaz szerda este a portugál parlament.
A szocialista ellenzék által kedden benyújtott bizalmatlansági indítvány célja, hogy bírálja a hitelezők által diktált megszorító politikát, amelyről rövidesen állást foglal az alkotmánybíróság is.
Portugáliában, ahol az előrejelzések szerint immár harmadik éve várható recesszió, és a munkanélküliségi ráta eléri a 17,5 százalékot, a jobbközép kormánynak elegendő képviselői szavazata van bizalmatlansági indítvány elutasításához, de a kormányra gyakorolt politikai nyomás tovább növeli a ciprusi válság és az euróövezet jövője miatt amúgy is aggódó pénzügyi piacokon a bizonytalanságot.
Az országnak 78 milliárd eurós mentőcsomagra volt szüksége az elmúlt két évben, mert tízévi lassú növekedés és növekvő eladósodás után súlyosan érintette az euróövezet válsága. A hitelezőkkel - az Európai Központi Bankkal, az Európai Bizottsággal és Nemzetközi Valutalappal - a harmadik évre aláírt hitelszerződés következtében Portugália megszorító intézkedésekre kényszerült, amelyeket a gazdaság lelassulásának fő okaként tekintenek.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Szocialista Párt (PS) is aláírta az ország főbb pártjai által támogatott hitelmegállapodást. Az egyetértés azonban tavaly szertefoszlott az adóemelések és a fizetéscsökkentések kiváltotta népharag láttán, és a balközép Szocialista Párt most új választásokat követel. A parlamenti választások 2015-ben esedékesek.
A kormány feje felett lebeg az alkotmánybíróság döntése is, amely várhatóan áprilisban határoz arról, hogy törvényesek-e az idei költségvetésben szereplő egyes megszorító intézkedések, így az öregségi nyugdíjak megkurtítása és az idei jövedelmekre mindenkire egységesen kirótt egyszeri 3,5 százalékos adó. Az intézkedések alkotmányellenesnek nyilvánítása megtorpedózná a kormány idei pénzügyi terveit.
António José Seguro, a Szocialista Párt vezetője a parlamentben kijelentette: a kormány elvesztette a szavazók bizalmát. Hozzátette: a bizalmatlansági indítvány kiutat kínál a politikai válságból. Seguro szerint a PS támogatja a költségvetési fegyelmet, de enyhébb hitelfeltételeket és több gazdaságélénkítő intézkedést szeretne.
A jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője, Pedro Passos Coelho kormányfő közölte: kormánya kitart a hitelmegállapodás mellett. Hozzátette: a hitelezők dicsérték a kormány politikáját. Azzal vádolta a 2005 és 2011 között kormányzó szocialistákat, hogy az ő féktelen költekezésük sodorta Portugáliát a szakadék szélére.