2013. március. 29. 15:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 29. 14:54 Világ

A legsúlyosabb háborús büntetést kapta a grbavicai rém

A háborús bűncselekményekért kiszabható legsúlyosabb büntetéssel, 45 év szabadságvesztéssel sújtották pénteken Szarajevóban a szerb Veselin Vlahovicot, aki az 1992-1995-ös boszniai háborúban követett el emberiesség elleni bűntetteket.

A "grbavicai rém" néven elhíresült Vlahovic bizonyíthatóan 31 gyilkosságot követett el, sok áldozatát megkínozta, több nőt megerőszakolt. A bűncselekményeket a konfliktus első hónapjaiban, 1992 májusa és júliusa között követte el Szarajevó három körzetében: Grbavica, Vraca és Kovacici területén.

Vlahovicot évekig több mint száz gyilkosság ügyében körözték, végül 2010 márciusában tartóztatták le Spanyolországban, pere egy évvel később kezdődött Szarajevóban. Az ügyészség az eljárás során több mint 100 tanút idézett be, köztük volt Vlahovic több egykori áldozata is.

A montenegrói születésű férfi a háború utáni években egyéb bűnöket is elkövetett. Fegyveres rablásért 2000-ben börtönbe is került Montenegróban, de 2001-ben sikerült megszöknie. Pár nappal a szökése után lelőtt egy férfit egy szerbiai bár bejáratánál - ezért távollétében 15 év börtönre ítélték, és az egyik elfogatóparancsot emiatt adták ki ellene. Spanyolországban lopás és betörési kísérlet miatt is körözték.  

A "grbavicai rém" az első vádlott, akire boszniai bíróság háborús bűncselekmények miatt a lehető legsúlyosabb büntetést szabta ki. Eddig a legmagasabb büntetési tétel 43 év szabadságvesztés volt, amelyet 2012 júniusában róttak ki Szarajevóban Stanko Kojicra a srebrenicai népirtásban való részvételéért.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.