2013. március. 20. 20:11 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 20. 20:06 Világ

Nincs kifogása a háromszülős embrió ellen a briteknek

Támogatják a britek a kormány kezdeményezte konzultáció szerint azt a mesterséges megtermékenyítési technikát, amellyel három ember DNS-ének felhasználásával születhet gyermeke olyan pároknak, akik máskülönben bizonyos genetikai betegségeket örökíthetnének át utódjukra.

A brit kormány felkérésére a szigetország Humán Termékenységi és Embriológiai Hatósága (HFEA) tavaly kezdett társadalmi konzultációt annak nyomán, hogy 2008-ban a Newcastle Egyetem kutatói egy apától és két anyától származó embriókat hoztak létre laboratóriumban.

A háromszülős embrió létrehozásának célja, hogy a petesejt mitokondriuma (energiaszerve) által örökített - sokszor halálos vagy tartós fogyatékossághoz vezető - genetikai rendellenességeket kiküszöbölje. Egy ily módon létrehozott gyerek három ember genetikai állományát hordozná, habár tulajdonságainak messze túlnyomó részét a sejtmagban lévő apai és anyai örökítőanyag határozná meg. 

A konzultáció eredményéről a HFEA szerdán adott ki közleményt. Mint fogalmaztak, a legtöbb ember bízik abban, hogy a szakemberek és a hatóság tudja, mikor lehet alkalmazni ezt az eljárást pácienseknél. A hatóság azt is leszögezte, nem találtak olyan bizonyítékot, amely arra utalna, hogy a módszer kockázatos lenne, ugyanakkor jelezték, hogy további kutatásokat tartanak szükségesnek.

A módszer kritikusai viszont azzal érvelnek, hogy a háromszülős embrió létrehozása nem etikus, és hangsúlyozzák, hogy jelenleg már rendelkezésre állnak olyan biztonságos eljárások, köztük a petesejt-adományozás, amelyek lehetővé teszik, hogy a veszélyeztetett párok gyermeke ne szülessen genetikai rendellenességgel.

A brit törvények egyelőre tiltják a humán petesejt vagy embrió megváltoztatását, mielőtt beültetnék egy nőbe. Az eljárást csak kutatási céllal engedélyezik. Miután a HFEA a konzultáció eredményét megosztja a kormánnyal, az ennek alapján módosító törvényjavaslatot terjeszthet be a parlamentben.

Nagy-Britanniában nagyjából minden kétszáz gyermek közül egy születik mitokondriális rendellenességgel. A szakértők szerint az új eljárást évente mintegy tucatnyi brit nőnél lehetne alkalmazni.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.