2013. március. 09. 20:34 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 09. 20:34 Világ

Az eddigi ügyvezető miniszterelnök alakít kormányt Jordániában

II. Abdalláh jordániai király szombaton - a parlamenttel folytatott konzultációk eredményeként - Abdalláh Enszúr eddigi ügyvezető miniszterelnököt kérte fel egy teljes jogkörrel működő kabinet megalakítására.

Abdalláh Enszúr közgazdász, aki egyetemi tanulmányait az Egyesült Államokban és Franciaországban végezte. Kormánya először tavaly októberben lépett hivatalba, felváltva Fajez Taravneh kabinetjét.

Január 23-án előrehozott választásokat rendeztek, amelyeket bojkottált Jordánia legszervezettebb politikai ereje, a Muzulmán Testvériség. A választásokon az Iszlamista Centrista Párt nyerte a legtöbb mandátumot, de az új törvényhozó testületben nem tudott szilárd többséget élvező koalíciót alakítani. Abdalláh Enszúr négy nappal később, január 27-én benyújtotta lemondását, azóta ügyvezető miniszterelnökként vezette kormányát.

A januári választások eredményeként megalakult új törvényhozásnak a korábbinál szélesebb jogkörei vannak. Így például most már a parlament választhatja meg a miniszterelnököt, ezúttal a király ezt a döntést hagyta jóvá. Azelőtt az uralkodó joga volt a kormányfő kinevezése, a honatyáknak ebbe nem volt beleszólásuk.

A királyi hivatal vezetője, Fajez Taravneh volt miniszterelnök három héten át folytatta az egyeztető konzultációkat a parlamenttel, és szombaton terjeszthette az uralkodó elé annak eredményeit. Eszerint Abdalláh Enszúrt a parlament 150 tagja közül mintegy 80 támogatta, így megvan a kormányzáshoz szükséges többség

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.