2013. március. 08. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 08. 21:23 Világ

Osztrák-magyar földvita: már az EU is vizsgálódik

Az Európai Bizottság meg fogja vizsgálni azokat a panaszokat, melyek szerint a magyar hatóságok intézkedései nyomán osztrák gazdák elveszíthetik a magyar telekkönyvbe szabályszerűen bejegyzett, földbirtokhoz fűződő jogaikat - jelentette pénteken az ORF osztrák közszolgálati rádió. A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye szerint kizárólag a jogszabályba ütköző szerződések megkötésében részt vevőknek kell számolniuk a magyar állam fellépésével.

"Nagyon komolyan vesszük ezeket a vádakat, de mielőtt lépéseket teszünk, először részletesen tájékozódnunk kell" - mondta az ORF rádiónak Michel Barnier belső piaci biztos szóvivője, Stefaan De Rynck. A szóvivő első benyomása az, hogy a földtulajdon állítólagos visszamenőleges törlése nem felel meg a külföldiek földvásárlási moratóriuma szabályainak - hangzott el a tudósításban.

"Azt várjuk a magyar kormánytól, hogy fogadjon el egy olyan törvényt, amely 2014. május 1-jétől normalizálja a mezőgazdasági területek vásárlását. Addig azonban nem szabad új különleges korlátozásnak alávetni a vásárlásokat, még kevésbé visszamenőleges hatállyal" - mondta De Rynck.

Előző nap az osztrák rádió arról számolt be, hogy a magyar hatóságok 16 esetben rendelték el osztrák állampolgárok termőföld-vásárlásának érvénytelenítését. A helyi hatóságok, amelyek előzőleg engedélyt adtak a telekkönyvi bejegyzésre, Budapestről kaptak utasítást erre, miután megváltozott az illetékességük - hangzott el a rádióban. Az érintett osztrák gazdák Ernst Zimmerlhez, a budapesti osztrák követség mezőgazdasági tanácsosához fordultak segítségért.

Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter és Nikolaus Berlakovich mezőgazdasági miniszter csütörtökön újságíróknak nyilatkozva a felmerült problémák megoldását szorgalmazta - adta hírül az APA hírügynökség. Spindelegger emlékeztetett arra, hogy az osztrák álláspont ismert a magyar fél előtt. Az osztrák fél "minden egyes esetet külön megvizsgál, az esetek nagyon különbözőek" - mondta. Egyúttal hozzátette azt is, hogy nem szabad a "Magyarország-szapulás" hibájába esni.

A Vidékfejlesztési Minisztérium pénteken azt közölte, hogy a termőföld tulajdonjogát a hatályos szabályozás szerint, az Európai Unió által 2014 májusáig biztosított moratórium lejártáig - a törvényben meghatározott kivételektől eltekintve - kizárólag magyar állampolgársággal rendelkező magánszemély szerezheti meg.

Tagállami állampolgár abban az esetben mentesülhet a tilalom alól, ha önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként kíván letelepedni Magyarországon, legalább három éve folyamatosan, jogszerűen Magyarországon lakik és folytat mezőgazdasági tevékenységet, továbbá rendelkezik az erre vonatkozó hatósági igazolással.

A tárca szerint a kormány a felek közti megállapodás időpontjában hatályos jogszabályoknak megfelelő szerződést "semmilyen formában nem kívánja bolygatni". A jogszabályba ütköző szerződések megkötésében részt vevőknek ellenben számolniuk kell az állam fellépésével polgári jogilag és büntetőjogilag is, hiszen Magyarországon a magyar törvények egyformán vonatkoznak mindenkire, és azokat mindenkinek egyformán be is kell tartania - olvasható a tárca közleményében.

A budapesti osztrák követség mezőgazdasági tanácsosa szerint nem az osztrák gazdák, hanem a magyar hatóságok mulasztottak, amikor osztrák állampolgárok termőföldvásárlásának érvénytelenítését rendelték el, miután megyei földhivatalok jogkör nélkül engedélyezték a vásárlást.

Az érintett gazdák azután 2012-ben értesítést kaptak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (Nébih), hogy a kiadott engedélyek érvénytelenek. A földhivatalokat pedig arról tájékoztatta a Nébih, hogy a földvásárlási szerződések érvénytelenek, helyre kell állítani az eredeti állapotot. Ez azonban nem történt meg, és az ügyészség beperelte a hivatalokat - tette hozzá a tanácsos, Ernst Zimmerl.

A tanácsos azt mondta, többször is tárgyalt az osztrák gazdák gondjával kapcsolatban a Vidékfejlesztési Minisztériumban, de semmi nem történt. Végül az ügyben Ausztria az Európai Bizottsághoz fordult. Magyarország bécsi nagykövete a témában megjelent osztrák médiabeszámolókra reagálva azt hangsúlyozta, hogy a magyar és az osztrák fél szakmai párbeszédet folytat egymással az osztrák gazdák földhasználatának kérdésében.

Hirdetés