2013. március. 01. 13:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 01. 13:16 Világ

Összeugrott Obamáékkal a Watergate-botrány egyik kirobbantója

Az amerikai költségvetésről szóló cikke miatt fél óráig ordítozott vele telefonban, majd megfenyegette egy e-mail-ben az amerikai elnök stábjának egyik munkatársa – állítja Bob Woodward, aki a hetvenes években vált ismertté a Watergate-botrány kirobbanásakor. Az újságíró csütörtökön nyilvánosságra hozta az elektronikus levelet, amelyet Gene Sperling gazdasági tanácsadó írt neki a telefonbeszélgetés után.

Woodward cikke az amerikai költségvetés problémáiról a The Washington Postban jelent meg, és élesen kritizálta Obamát. Az írás miatt az elnök stábjának egyik tagja, Gene Sperling reklamált az újságírónál. Woodward szerint a gazdasági tanácsadó fél óráig kiabált vele telefonon. Ezt megerősíteni látszik az az elektronikus levél, amelyet később a politico.com-on hoztak nyilvánosságra. Ebben Sperling azzal kezdett ugyanis, hogy bocsánatot kért az „emelkedett hangnemért”, és ezzel is zárta a levelet.

Woodward szerint az üzenetben Sperling burkoltan meg is fenyegette. A Fehér Ház később ezt tagadta, és azt állították, hogy az eszmecsere „ártalmatlanabb” volt annál, mint ahogy azt az újságíró látja.

Jay Carney, Obama szóvivője azt mondta: természetes, hogy a kormányzati szakemberek és az újságírók között vannak viták, de szerinte az e-mailt rendkívül tiszteletteljes hangnemben írták. Sperling ráadásul barátjának nevezte Woodwardot, és a hangnemért is bocsánatot kért – tette hozzá Carney a német Zeit Online összefoglalója szerint.

A Watergate-ügy az egyik legnagyobb politikai botrány volt a hetvenes években az Egyesült Államokban, ami végül Richard Nixon republikánus elnök lemondásához vezetett. Kiderült ugyanis, hogy Nixon rendelt el egy betörést a Watergate-ház egyik irodának használt lakásába. Az ügy kárvallottja Larry O'Brien, az amerikai Demokrata Párt akkori elnöke volt. A botrányt a The Washington Post két újságírója, Bob Woodward és Carl Bernstein robbantották ki, akik egy bizonyos „Mély Toroktól” kapták információikat. Csak 2005-ben derült ki, ki is „Mély Torok”: az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) akkori harmadik embere, W. Mark Felt volt az informátor.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.