2013. március. 01. 19:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 01. 19:35 Világ

Kiakadt Erdogan cionistázásán az amerikai külügyminiszter

Elutasította Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök cionizmussal kapcsolatos bécsi kijelentését pénteken Ankarában John Kerry amerikai külügyminiszter.

A török kormányfő ugyanis a Civilizációk Szövetsége elnevezésű ENSZ-szervezet bécsi fórumán a héten azt hangoztatta, hogy "az iszlámmal szembeni fóbia a cionizmussal, az antiszemitizmussal és a fasizmussal együtt az emberiesség elleni bűncselekmény". Az amerikai diplomácia vezetője török kollégájával, Ahmet Davutogluval közösen tartott pénteki ankarai sajtóértekezletén egy kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: az említett kijelentés elutasítandó. 

Erdogan állítása egyébként kiváltotta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök elítélő állásfoglalását is.

Az amerikai külügyminiszter elismerte, hogy a török miniszterelnök megnyilatkozása beárnyékolja mostani törökországi látogatását. A hírügynökségek emlékeztetnek, hogy Kerrynek hivatalba lépése óta ez az első útja egy muzulmán országba, tárgyalásainak középpontjában a szíriai helyzet áll, ezen kívül a kétoldalú kapcsolatokat érintő számos kérdést is górcső alá vesznek az energiabiztonság témájától a terrorizmus elleni közös küzdelemig. 

Kerry ankarai sajtóértekezletén felhívta a figyelmet arra, hogy mind Törökország, mind Izrael "létfontosságú szövetségese" az Egyesült Államoknak, ezért rendkívül fontos, hogy felhagyjanak az egymás elleni retorikával, és visszatérjenek a konkrét együttműködés útjára. A Reuters megjegyzi: Washingtonnak nagy szüksége van e két szövetségesre, Törökországot ráadásul kulcsfontosságú szereplőnek tekinti a szíriai ellenzék támogatásában és a Bassár el-Aszad szír elnök távozása utáni korszak megtervezésében. Az amerikai közel-keleti politika szempontjából tehát rendkívül hátrányos, hogy megromlott a török-izraeli viszony. 

Davutoglu a sajtóértekezleten azt mondta: Törökország mindig is küzdött a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen, az Izraellel fenntartott szövetségesi kapcsolatok "csak" annak nyomán fordultak rosszabbra, hogy 2010 májusában izraeli kommandósok megrohamoztak egy, a Gázai-övezeti palesztinoknak segélyt szállító hajót, s a támadás során kilenc török aktivistát öltek meg.

Hirdetés