2013. február. 21. 17:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 21. 17:22 Világ

Economist-blog: csak "lefagyasztották" a magyar-román vitát

Az egykori brit birodalommal és francia gyarmatokkal példálózva ír a székely zászlóról szóló magyar-román konfliktusról az Economist szerkesztőségi blogja, amely szerint a trianoni szerződéssel kapcsolatos magyar-román vitát a kommunista érában csak "lefagyasztották".

Meglepődnének a Londonban járó látogatók, ha az egykor Indiától Ausztráliáig húzódó brit birodalmat ábrázoló szélvédő-matricával találkoznának, akárcsak a párizsi turisták, ha olyan Franciaország-térképpel találkoznának, amely Tahitit és Algériát is magába foglalja. Mégis Budapesten meglepően gyakoriak a Nagy-Magyarországot ábrázoló autós matricák - írja az Economist szerkesztőségi blogja.

Az Eastern Approaches című blog bejegyzése szerint majdnem egy évszázaddal az 1920-as, az egykori magyar területek elcsatolásáról döntő trianoni szerződést követően még mindig "elevenek a sebek", és ez közrejátszhatott a székely zászlóval kapcsolatos magyar-román diplomáciai konfliktus kirobbanásához. A poszt felidézi a zászlócsörte egyes fejezeteit, illetve rövid történelmi hátteret is nyújt a magyar-román viszony bemutatásához.

Bár Martonyi János korábbi kijelentésével megpróbálta hűteni a kedélyeket, az Economist-blog szerint "mégis úgy tűnik, némelyik hatalommal bíró nacionalista magyar még mindig hűbérbirtoka részének tekinti a Trianonnal elveszett területeket". Ezzel Kövér László házelnökre utaltak, akinek a bejegyzés szerint szerepe volt a Nyírő József erdélyi újratemetésével kapcsolatos tavalyi pengeváltás elfajulásában.

Az Eastern Approaches szerint kezd egyértelművé válni, hogy a trianoni szerződéssel kapcsolatos magyar-román vitát a kommunista érában csak "lefagyasztották", és húsz évvel a rendszerváltás után a demokrácia nem több megértést hozott Budapest és Bukarest között, hanem újabb lehetőségeket a populista gesztusokra és a kevéssé épületes perpatvarokra.

Hirdetés