Tíz magyar katona indul a napokban Maliba, hogy részt vegyen az ottani katonai akcióban – írja a Népszabadság. A lap értesülését Hende Csaba honvédelmi miniszter megerősítette.
Magyarország tíz kiképzőtiszttel járul hozzá az Európai Unió (EU) mali missziójához - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtök reggel egy sajtóbeszélgetésen. Kifejtette: kedden és szerdán Dublinban az uniós védelmi miniszterek informális ülésén is kiemelten foglalkoztak a francia és az EU-műveletekkel. Az Európai Unión belüli és a francia partnerekkel folyatott egyeztetések alapján végül - a korábbi elképzelésekkel ellentétben - nem küldünk katonákat a francia vezetésű Serval művelethez, hanem tíz kiképzőtiszttel járulunk hozzá a misszióhoz.
Az erről szóló előterjesztésről akár már a jövő héten dönthet a kormány. A hat mesterlövészből, három egészségügyi szakemberből és egy összekötő tisztből álló kiképzőcsoport március környékén utazhat Maliba.
A Maliba induló magyar csoportban a Népszabadság szerint hat mesterlövész, három egészségügyi és egy összekötő tiszt kapott helyett. A katonák Bamakóban fognak szolgálni.
Felmerült egy járványügyi-sebészeti magyar csoport kiküldése is, de a franciák nem tudták beilleszteni a mali missziójukba a magyar felajánlást, elsősorban azért, mert számos, hasonló felajánlás érkezett más NATO-tagországoktól. Az nem merült fel sem magyar, sem francia oldalról, hogy harcoló alakulatokat adjon Magyarország - írta a alap csütörtöki számában.
Franciaország a Mali északi részét ellenőrzésük alatt tartó iszlamista milíciák előretörésének megállítására, Mali elnökének kérésére január 11-én indított katonai akciót a nyugat-afrikai országban. A hadművelet célja Mali államiságának, területi integritásának és szuverenitásának megvédése, valamint annak megakadályozása, hogy az ország a nemzetközi terrorista csoportok központjává váljon a térségben. Az akciót az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag támogatta.
Február 6-án Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter az Europe 1 kereskedelmi rádióban jelentette be, hogy nem fogják tovább növelni a Maliban állomásozó francia katonák számát, amely elérte a maximálisnak tekintett négyezret, és kivonásuk viszonylag gyorsan, néhány hét múlva meg fog megkezdődni. Francois Hollande államfő az aznapi kormányülésen megerősítette: márciusban megkezdődik a csapatkivonás.