2013. február. 06. 16:53 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 07. 12:29 Világ

Kelemen Hunor: nem éri sérelem Romániát a székely zászlóval

A székely zászló kitűzése nem sérti sem a román állam érdekeit, sem a román lakosságét - jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerdán a román parlament folyosóján újságírói kérdésre válaszolva.

Kelemen Hunor elmondta, hogy az olyan nemzeti kisebbségi jelképek, mint a székely zászló, nem sértik sem a román állam érdekeit, sem a román lakosságét, senkit nem ér hátrány amiatt, hogy ezeket a jelképeket a "jóérzés határain belül" használják Románia egyik régiójában.

Nem kellene ilyen "gyúlékony" témákkal terhelni a magyar-román kapcsolatokat, és nem a nyilvános nyilatkozatok a legmegfelelőbbek arra, hogy megoldják a székely zászló használatát - vélekedett. "Egy államtitkárnak megvan minden diplomáciai és politikai eszköze arra, hogy megoldást találjon egy ilyen problémára" - tette hozzá Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke nyugalomra intette a feleket, és leszögezte, hogy párbeszéd útján kell rendezni a székely zászló kérdését is.

A román külügyminisztérium szerdán elfogadhatatlannak minősítette Németh Zsoltnak, a magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkárának keddi nyilatkozatát, amelyben szimbolikus agressziónak nevezte, hogy Hargita és Kovászna megye prefektusai megtiltották a székely zászló kitűzését. Az államtitkár egyben arra buzdította a magyarországi önkormányzatokat, hogy - szolidaritást vállalva a székelyföldi településekkel - tűzzék ki a székely zászlót, ami az autonómia melletti kiállás lesz. 

Victor Ponta román miniszterelnök kormánya szerdai ülésén kijelentette: Románia nem tűr el senkitől leckéket arról, hogy miként alkalmazza törvényeit.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.