2013. január. 23. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 23. 14:28 Világ

Nagykoalíciót terveznek Izraelben

Az eddig kormányzó jobboldali Likud és a "meglepetéspárt", a második legtöbb voksot szerző Jes Atíd is nagykoalíció létrehozásában gondolkodik a keddi izraeli általános választások eredményeinek ismeretében.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette, hogy "a lehető legszélesebb kormányt" akarja létrehozni, s már kedd este konzultálni kezdett telefonon a főbb pártok illetékeseivel. 

"Azt szeretném, ha Netanjahu nemzeti egységkormányt hozna létre, kibővített kormányt az iráni kérdéssel, az arab tavasszal és az iszlamista téllel szemben - mondta Szilván Salom miniszterelnök-helyettes, aki mérsékeltnek számít a Likudon belül. - Tárgyalni fogunk minden párttal, hogy lássuk, hogyan alakíthatunk meg a lehető leggyorsabban egy ilyen kormányt." 

A Jes Atíd (Van jövő) látványos sikere megfigyelők szerint a főként a szociális és társadalmi kérdések iránt érdeklődő, nem vallásos középosztály győzelmét jelenti. Vezetője, a 49 éves Jair Lapid - aki a politikai élet új jövevényeként mindjárt királycsinálóvá is válhat - szintén "a lehető legszélesebb" kormányt óhajt. 

"Céljaink világosak, különösen a katonai szolgálat terén - mondta a rádióban Méir Kohen, az ultraortodoxoknak a szolgálat alóli gyakori felmentésére utalva. - A miniszterelnöktől cselekedeteket várunk, nem csupán jelszavakat." Kohen, aki negyedik a Jes Atíd választási listáján, azt is kijelentette, hogy "nem ülünk be olyan kormányba, amely nem tárgyal a palesztinokkal".

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.