2013. január. 23. 11:57 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 23. 11:44 Világ

LCD-gyár ellen tüntetnek a kínaiak

Egy lakóházaktól és irodaépületektől mindössze méterekre építendő LCD-gyár miatt kezdtek tüntetést a sencseni lakosok.

Több százan vonultak tüntetni a dél-kínai Sencsen utcáira, hogy ott a város Nansan negyedében épülő LCD-gyár felszámolását követeljék.

A demonstrálók szerint a környezetvédelmi szakemberek nem végeztek megfelelő hatásvizsgálatot az építkezés őszi megkezdése előtt, így a gyár megépítésének engedélyezése minden valószínűség szerint komoly környezeti és egészségügyi károkat okozhat a környezet élővilágában. 

A környék lakosai a hét elején egy petícióban kérték a projekt felfüggesztését, a petíciót eddig több mint tízezren írták alá. A sencseni kormányzat a helyi környezetvédelmi akadémia tanulmányát idézve úgy fogalmazott: a laposképernyő-gyárat a megfelelő környezetvédelmi szűrőberendezésekkel látják el, az megfelel majd a nemzeti előírásoknak, így nem lesz ártalmas hatással az egészségre.

A jelentés valóságtartalmát ugyanakkor a lakosok megkérdőjelezik, és további nyomásgyakorlással igyekeznek érdekeiket érvényesíteni.

Néhány hónapon belül a sencseni már a negyedik, nagyobb méretű, a környezetvédelmi aggodalmak miatti demonstráció az országban. Az ilyen jellegű tüntetések száma 1996 és 2011 között évente átlagosan mintegy 29 százalékkal nőtt, 2010 és 2011 között 120 százalékos volt az emelkedés - mondta Jang Csao-fej, a környezettudományok kínai társaságának elnökhelyettese  Sanghajban. 

A kormány az elmúlt év végén elrendelte, hogy minden ipari jellegű építkezést kötelező jelleggel előzzön meg azok társadalmi kockázatait felmérő vizsgálat.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.