2013. január. 16. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 16. 09:54 Világ

Elvileg nem tilos már másként gondolkodni Mianmarban

Mianmarban megsemmisítették azt a törvényt, amely alapján a katonai kormányzás idején szigorú börtönbüntetést szabtak ki az ellenzékiekre - írta szerdán a helyi sajtó. A törvény hatályon kívül helyezéséről Thein Szein mianmari államfő hozott döntést.

A Mianma Ahlin című napilap beszámolója szerint az 1996-ban, a katonai kormányzás idején elfogadott törvény alapján - amely irányelveket határozott meg az ország alkotmányához - húszévi börtönnel sújthatták azt, aki olyan írást közölt, vagy olyan beszédet mondott, amellyel "alááshatta az ország békéjét és stabilitását".

Az egykori Burmában most is érvényben vannak az ellenzékieket sújtó törvények, egyebek mellett az, amelynek alkalmazásával házi őrizetben tartották Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas politikust. Néhány ilyen törvény alapján halálbüntetést vagy életfogytiglani börtönt is kiszabhatnak.

Az elmúlt bő két évben jelentős reformokat hajtottak végre Mianmarban: húszévi diktatúra után választásokat tartottak az országban, a katonai kormány névleg átadta a hatalmat egy polgárinak nevezett kormánynak, enyhítettek a cenzúrán, és szabadon engedték Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezetőt.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.