Népszavazás Egyiptomban: 56 éve most voksolnak így először
Megnyíltak a szavazóhelyiségek szombat reggel Egyiptomban az új alkotmányról rendezett népszavazáson, amelyen a Mohamed Murszi államfő iszlamista szövetségesei által kidolgozott és a liberális, valamint baloldali ellenzék által hevesen bírált alaptörvényről kell voksolniuk az állampolgároknak.
A szavazóknak közép-európai idő szerint 7 órától 18 óráig kell leadniuk "igen" vagy "nem" szavazatukat, de a nyitvatartási idő meghosszabbítható a részvétel függvényében.
Az új alkotmány sok szempontból hasonlít az 1971-es alaptörvényre, amelynek a helyébe lép. Ugyanúgy kimondja, hogy "a saría (az iszlám jogrend) elvei a törvényhozás fő forrásai". Marad az elnöki rendszer, a kétkamarás törvényhozás, a független bíróságok. A 234 cikkből álló szöveg tartalmazza a fékek és ellensúlyok rendszerét, és legfeljebb két egymást követő mandátumot engedélyez az államfőnek.
Az 1956 óta első népszavazást két fordulóban, december 15-én és 22-én tartják. Erre azért van szükség, mert nincs elég bíró a szavazás felügyeletére. A bírói jelenlét a szavazóhelyiségekben az érvényesség egyik feltétele. Szombaton Kairóban, Alexandriában és további nyolc tartományban rendeznek népszavazást, azaz 26,6 millióan szavaznak a választásra jogosult összesen 51,3 millió egyiptomi közül. Az ország többi részében egy héttel később járulnak az urnákhoz a választópolgárok.
Ha a többség nemmel szavazna, új alkotmányozó nemzetgyűlést kellene összehívni, amelynek új alaptörvényt kellene kidolgoznia. Amíg nem fogadják el az új alkotmányt, addig nem lehet megtartani a parlamenti választásokat.
Helyi lakosok közlése szerint a kormányzó Muzulmán Testvériség képviselői pénteken még járták a házakat, és élelmiszercsomagokat, továbbá 50 egyiptomi fontot (mintegy 5 dollárt) ajánlottak az "igen" szavazatokért cserébe. A televízió képei szerint Kairóban és másutt sorok alakultak ki a választóhelyiségek előtt.