Világ hvg.hu 2012. december. 12. 15:45

Meglepte a világot a Nagy Utód ágaskodó ambíciója

Meglepte a világot rakétafellövésével Észak-Korea, miután a napokban még a kilövés elhalasztásáról volt szó. Az észak-koreai média a Kedves Vezető végakaratának beteljesüléséről áradozik, a világ pedig aggódik. Kim Dzsongun számára főleg saját vezetői tekintélyének megerősítése miatt lehetett fontos a rakétázás.

Az egész világot meglepve röpült fel az égbe szerdán délelőtt (magyar idő szerint éjjel 2 körül) az Unha-3 hordozórakéta, mely Föld körüli pályára állította a Kvangmjongszong-3-as észak-koreai műholdat. Az észak-koreai állami tévé bemondónője extázisban jelentette be a sikeres műveletet.

„Abban az időszakban, mikor a Kim Dzsongil utáni nagy vágyakozások és tisztelet hatják át az egész országot, tudósai és technikusai briliáns módon valósították meg végakaratát, hogy tudományos és technológiai műholdat lőjenek fel 2012-ben, Kim Ir Szen elnök születésének 100. évfordulóján” - közölte a KCNA észak-koreai állami hírügynökség.

Az észak-koreai lelkendezés egyetlen szépséghibája, hogy a Kim Ir Szen 100. születésnapja áprilisban volt. Az áprilisi rakétakilövés pedig csúfos kudarcba fulladt, miután a kilőtt rakéta nem sokkal az indítás után kettétört és visszahullott a tengerbe.

Most azonban Kim Dzsongun is bebizonyíthatta diktátori képességeit a rakétakilövés sikeres abszolválásával, melyet mindeddig hiába próbált Észak-Korea, nem csak idén áprilisban, de 1998-ban, 2006-ben, 2009-ben is. Ráadásul a Nagy Utód mindezt apja, Kim Dzsongil halálának december 17-i évfordulójának közeledtével hajtotta végre.

Az észak-koreai propaganda a műhold fellövésének jelentőségét hangoztatja, de az aggódó világ szerint a Kvangmjongszong-3 csak az alibi, a lényeg a hordozórakétán van. A sikeres fellövéssel ugyanis Észak-Korea bebizonyította, hogy képes olyan ballisztikus rakétát előállítani, mely műhold helyett atomtöltetet is vihet magával, hatótávolsága pedig az amerikai kontinenst is elérheti.

Mindenki aggódik

A Nagy Utód ráadásul még meg is vezette a világot. A kilövési tervekről már november vége óta tudni lehetett, miután műholdfelvételek jelentek meg a kilövőállomás körüli sürgölődésről. December elején Észak-Korea hivatalosan is bejelentette, hogy rakétát fog indítani. Hétfőn azonban azt közölték, hogy műszaki problémák adódtak a rakéta szerkezetével, ami miatt december 29-ig kitolják az indítást.

Egy észak-koreai vezérlőteremből követik a rakéta kilövését
AFP / KCNA / KNS

Ezt követően kedden olyan információk jelentek meg, miszerint elkezdték leszerelni a rakétát a kilövőállványról, mert a műszaki probléma javításához az egészet szét kell szedni. Ezek után nem telt el egy nap, és sikerrel lőtték fel a rakétát, mely pályára is állította a műholdat.

A lépéssel többek közt az USA-t is sikerült meglepni, a CNN-nek nyilatkozó magas rangú tisztviselő szerint nem most számítottak a kilövésre. A dél-koreai, japán és amerikai légvédelmi egységek ugyanakkor figyelemmel követték az eseményeket. Így nem csak az észak-koreai média lelkendezéséből tudni, hogy a rakéta kilövése sikerült és a műhold feljutott az űrbe, a rakéta darabjai pedig a tervezett helyeken, a Koreai-félsziget partjainál, a Kelet-kínai tengeren és a Fülöp-szigetek mellett a tengerbe hullottak.

A világ államai, Kínától Magyarországig aggodalmukat fejezték ki a rakétakilövés miatt, mely „provokatív”, veszélyezteti a térség és a világ békéjét és stabilitását, és megsérti azokat az ENSZ-határozatokat, melyek eltiltották Észak-Koreát a rakétakísérletektől. A CNN szerint Washington azt ígérte, hogy az ENSZ biztonsági tanácsának tagjaival a megfelelő válaszlépések kidolgozásán fog dolgozni.

Irán-Észak-Korea tengely?

Kim Dzsongunnak az elődei emlékét fényesítő propaganda mellett elsősorban saját vezetői ambícióinak megerősítésére van szüksége a kilövés sikerére. Egy dél-koreai kormányforrás a CNN-nek még a kilövés előtti napokban azt nyilatkozta, hogy Kimnek a belső biztonságot fenyegető elemektől, elégedetlenségtől kell tartania. Erre más jelek is utalnak, például hogy a rendőrség tagjai külföldön kaptak tömegoszlatási kiképzést, a diktátor személyi védelmét pedig megerősítették.

Kim Dzsongunnak a saját tekintélye megerősítéséhez is szüksége volt a rakétára
AFP / Korea News Service / Korean Central News Agency

A rakétakilövés Dél-Koreának is üzenet lehet. Észak-Korea főellenségénél december 19-én tartanak választásokat, és szintén műholdfellövésre készülnek. Japánban is választásokat tartanak december 16-án, a miniszterelnöki poszt várományosa, Shinzo Abe az Észak-Korea ellenes keményvonalasok képviselője. A politikus most is felszólította az ENSZ-t egy újabb Észak-Koreát elítélő határozat meghozására a Reuters szerint.

Az amerikai hírszerzés szerint Észak-Korea rakétafejlesztői az irániakkal is kapcsolatban állhatnak – írja a Reuters. Irán tagadja, de amerikai és japán lapok arról írtak, hogy a kilövést iráni megfigyelők is a helyszínről követték.

Hirdetés