Ebben az évben már nem lesz új miniszterelnök Romániában
Traian Basescu román elnök csak a választások után 20 nappal, azaz karácsony és évvége előttre hívja össze az új törvényhozást. Szakértők szerint instabillá válhat a belpolitikai helyzet a választások után Romániában.
Traian Basescu kihasználja a román alkotmány nyújtotta maximális határidőt, így csak a választások után 20 nappal, azaz karácsony és évvége előttre hívja össze az új törvényhozást - közölte a Adevarul.ro szerint a román közszolgálati televízió.
Az adó értesülései szerint az elnök minderről tájékoztatta az Európai Unió tagállamait is. Basescu ezek szerint csak a parlament összehívása után kezdi meg az egyeztetéseket a parlamenti pártokkal arról, kit kér fel kormányalakításra, így Romániának a vasárnapi választás után legkorábban jövőre lehetne új miniszterelnöke.
Instabillá válhat a helyzet
A Nemzetpolitikai Kutatóintézet (NPKI) és a Magyar Külügyi Intézet (MKI) által rendezett hétfői beszélgetés résztvevői szerint instabillá válhat a belpolitikai helyzet Romániában. A legjobb eredményt elérő Szociál-liberális Szövetségen (USL) belül is konfliktusokra lehet számítani.
Pászkán Zsolt politikai elemző azt mondta, Románia "permanens kampányban él" már csaknem tíz éve, sok választást tartottak az elmúlt években, ami kimerítette az anyagi és a szellemi forrásokat, továbbá az emberek türelmét is. Már a korábbi, helyhatósági választások alkalmával is az látszott, az USL a győzelmét úgy élte meg, hogy az emberek elkötelezetten támogatják, pedig csak kevésbé büntették őket, mint a jobboldali pártokat - fogalmazott. Hozzátette: most ugyanez a helyzet állt elő.
A várható következményeket illetően úgy fogalmazott, a pártok között és a pártokon belül is várhatók konfliktusok, az USL-ben például már most is felmerültek feszültségek. A vita, amely a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) esetleges kormánykoalícióba vonása miatt alakult ki, valószínűleg már az USL-en belüli konfliktus első fordulója volt: Victor Ponta kormányfő, az USL társelnöke "beintett" párttársainak - közölte. Hozzáfűzte, elképzelhető, hogy Victor Ponta nem tölti ki a négyéves mandátumát.
Zákonyi Botond, az MKI igazgatója úgy látja, nem kell előrehozott választásokra számítani Romániában.
Zákonyi arról is beszélt, hogy a vasárnapi választás mérföldkövet jelent abból a szempontból, hogy vége a "Basescu-korszaknak", a voksolás az államfő ellenzékének elsöprő sikerét hozta. Az elnök azonban marad a hivatalában, mert Victor Pontának is kényelmesebb egy meggyengült, mandátuma végén járó államfő, mintha a saját táborából kellene kiemelnie valakit a posztra - vélekedett.
Romániában a kormányzó USL csaknem 60 százalékos választási győzelmét mutatják az első részeredmények, amelyeket hétfőn délelőtt hoztak nyilvánosságra. A jobbközép Igaz Románia Szövetség (ARD) 16,7 százalékon, a populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) 13,5 százalékon áll. Az RMDSZ a megszámolt voksok 5,3 százalékát kapta: ezzel az eredménnyel átlépi az ötszázalékos parlamenti küszöböt. Az EMNP a szavazatok 0,67 százalékával nem jut be a parlamentbe.