Összecsaptak a kairói elnöki palotánál szerdán a Mohamed Murszi egyiptomi államfő mellett, illetve ellene tüntető csoportok, kövekkel támadva egymásra.
Bár néhány ellenzéki csoport válaszul mozgósítani próbálta híveit, a túlerőben lévő iszlamisták kiszorították a palota kapuja előtti területről az ellenzéki tüntetőket, akik a közeli utcákba menekültek, és onnan Murszi-ellenes jelszavakat skandáltak. Áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés, de szemtanúk szerint több tüntető arca véres volt. Az ellenzék reformokat és demokráciát hirdető vezetője, Mohamed el-Baradei azzal vádolta az elnök támogatóit, hogy "elvetemült és előre kitervelt" támadást hajtottak végre a békés tüntetők ellen.
"Ami történt, az véleményem szerint a rendszer minden legitimációjának végét jelenti" - jelentette ki a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egykori, Nobel-békedíjas vezetője. "Egy rezsim, amely nem képes megvédelmezni népét, és (vele szemben) saját szektájának és banditáinak pártjára áll, az megszűnik törvényesnek lenni, és Egyiptomot csak erőszakhoz, vérontáshoz vezetheti" - mondta Baradei az AP amerikai hírügynökségnek.
Az elnöki palotánál lezajlott összecsapással szinte egy időben a Muzulmán Testvériség vezetői tárgyalásokra szólították az ellenzéket, Mahmúd Mekki alelnök pedig bejelentette, hogy az új alkotmány tervezetéről készek párbeszédet folytatni az ellenzékkel a december 15-re kiírt népszavazásig. Sajtóértekezletén Mekki arról beszélt, hogy készek "konszenzust" kialakítani az alkotmány vitatott részeiről, a megállapodást írásba fektetni és a jövőre újraválasztott egyiptomi parlament elé terjeszteni. Mindezt saját, nem hivatalos javaslatának nevezte.
A december 15-re kitűzött referendumot azonban meg kell tartani, az új alkotmányt el kell fogadni, hogy februárban megrendezhessék a képviselőházi választásokat - hangoztatta.