Iszapömlés: földmérőket hallgatott meg a bíróság
Újabb tanúk meghallgatásával folytatták a vörösiszap-katasztrófa miatt indított büntetőper tárgyalását csütörtökön, a Veszprémi Törvényszéken. A tanácsvezető bíró közölte, hogy december első hetében az ügyész és a védők nélkül helyszíni bejárást tart az átszakadt tározónál.
A bíróság a három tanú közül elsőként azt a földmérőt hallgatta meg, aki 2004-től végzett geodéziai méréseket a már nem üzemelő tározókról a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. megbízásából. Ő azt mondta: vallomásában nem befolyásolja az a tény, hogy a timföldgyár nagy megbízójának számít. Környezetvédelmi hatósági előírás változása miatt évente felmérte a kazetták helyzetét, töltöttségét és az építési engedélynek való megfelelést.
A feladattal a másodrendű vádlott bízta meg, a méréseket a hatósággal egyeztette. Azt mondta: az volt a hivatal kérése, hogy "tűnjön ki a terv szerinti építés", és ne legyenek illegális munkák a területen, azaz külső cégek ne hordjanak oda szemetet. Az akkor még működő X-es kazettával nem volt dolga - tette hozzá.
A tanácsvezető kérdésére, hogy szerinte a megbízó tisztában volt-e a hatóság kérésével, azt válaszolta, hogy ennek a tisztázását rábízták. A hatóság a mért adatok dokumentálását elfogadta, kifogás az évek alatt nem merült fel.
Egy másik földmérő - aki kollégáival a Mal Zrt. megbízásából a X-es tározó szintkiegyenlítési munkálataihoz végzett méréseket - vallomásában arról beszélt, hogy a kazetta teteje egyenetlen volt, de abból a víz "sehol nem csordult ki".
A szintkiegyenlítést kivitelező Geovol Kft. műszakvezetőjének vallomása szerint csak a X-es tározó északi gátfalán helyeztek el szürkesalak-feltöltést 2010 júliusában, összesen két hétig. Azt mondta, akkor más vállalkozó nem volt a helyszínen. Pontos dátumokra nem emlékezett, és arra sem, hogy ki lett volna már jelölve a kazetta műtárgyain a feltöltés megadott szintje.
A tárgyalást pénteken tanúk meghallgatásával folytatják.
A Mal Zrt. Ajka melletti X. tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - az ügyben indult büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.