Nyomasztó adatok a klímaváltozásról
Az emisszió ahelyett, hogy csökkent volna, 2000 óta világszerte 20 százalékkal emelkedett. Az északi-sarkvidéki jégtakaró nagysága az 1970-es években mért adatokhoz képest 2012-re a felére zsugorodott. A Világbank és az ENSZ Környezetvédelmi Programja éppen ezért cselekvésre szólítanak.
Az éghajlatváltozás hatásai számos térségben a jósoltnál is erőteljesebben mutatkoznak meg, a Világbank (WB) és az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) éppen ezért cselekvésre szólították fel a hétfőn kezdődő dohai éghajlati csúcson részt vevő államokat. Szakértők azonban úgy vélik, egyre távolabbi célnak tűnik annak megakadályozása, hogy a Föld felmelegedésének mértéke ne lépje át a még elfogadható két Celsius-fokos küszöböt.
A Világbank azt kérte a kormányoktól, hogy a szén és más fosszilis tüzelőanyagokra szánt, hozzávetőleg egymilliárd dolláros támogatást irányítsák át a megújuló energiaforrásokra, máskülönben a Föld akár négy Celsius-fokkal is felmelegedhet.
Amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátása úgy folytatódik, ahogy eddig, akkor legalábbis valószínűsíthető az, hogy 2100-ig a felmelegedés mértéke meghaladja a két Celsius-fokot - jelentette a taz.de német hírportál az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) belső dokumentumaira hivatkozva.
Az UNEP adatai szerint drasztikus fordulat nélkül az üvegházhatású gázok kibocsátása globális szinten 2020-ig eléri az évi 58 gigatonnát (milliárd tonna). Amennyiben továbbra is cél a Föld felmelegedését két Celsius-fokban maximálni, akkor a kibocsátás mértéke nem haladhatja meg 2020-ig az évi 44 gigatonnát. A szervezet emlékeztet: az emisszió ahelyett, hogy csökkent volna, 2000 óta világszerte 20 százalékkal emelkedett.
Az északi-sarkvidéki jégtakaró nagysága az 1970-es években mért adatokhoz képest 2012-re a felére zsugorodott, ráadásul a vártnál gyorsabban olvad. A tengerszint is gyorsabb ütemben emelkedik, mint ahogy azt az IPCC várta.