Tűzszünetet kötöttek a gázai harcoló felek
Megszületett a tűzszüneti megállapodás az egy hete kirobbant izraeli-gázai konfliktusban. A hírt egyiptomi kormányzati képviselők és izraeli, valamint palesztin források is megerősítették.
A Reuters hírügynökség gyorshírben hozta ki a tűzszüneti megállapodásról szóló információt, a Spiegel Online szerint a hírt megerősítették egyiptomi, izraeli és palesztin források is.
Az egyiptomi kormány egy képviselője a Reutersnek azt mondta, hamarosan hivatalos közleményt is kiadnak. Izraeli források szerint Izrael ugyan belement a tűzszünetbe, ám nem enged a Hamász követelésének, miszerint teljesen oldják fel a Gázai övezet blokádját.
Az egyiptomi külügyminiszter, Mohamed Kamel Amr azt mondta, a fegyverek szerda este hallgatnak el, a tűzszünet közép-európai idő szerint 20 órakor lép életbe."Egyiptom nagy erőfeszítéseket tett... a Gázai övezetben kibontakozott legutóbbi fejlemények kezdete óta. Ezek az erőfeszítések és kapcsolatfelvételek eredményeként egyetértés jött létre a tűzszünetről, a nyugalom helyreállításáról és a vérontás leállításáról. Egyiptom felszólít mindenkit, hogy hajtsa végre a megállapodást" - mondta Amr.
Clinton üdvözölte a megállapodást. "A következő napokban az Egyesült Államok együtt fog dolgozni a térségbeli partnereivel a folyamat megerősítésében" - hangsúlyozta.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő Barack Obama amerikai elnök ajánlására hozta meg a döntést, hogy elfogadja a tűzszünetet - közölte szerdán Netanjahu irodája.
Az izraeli miniszterelnök "röviddel ezelőtt beszélt Barack Obamával, és elfogadta azt az ajánlását, hogy adjon egy esélyt az egyiptomi tűzszüneti javaslatnak, és így esélyt arra, hogy stabilizálják a helyzetet, még mielőtt nagyobb erő alkalmazása válhatna szükségessé" - hangzott a jeruzsálemi közlemény.
A Fehér Ház pedig közölte: Obama megerősítette Izrael biztonsága iránti elkötelezettségét és hangsúlyozta, hogy kiáll a közös rakétavédelmi programok finanszírozása mellett.
A hírügynökségekhez kiszivárgott részletek szerint a szerda este bejelentett gázai tűzszünetben a Hamász vállalta az övezetből kiinduló összes rakétatámadás leállítását, Izrael pedig azt, hogy megszünteti a radikális palesztin szervezet vezetőinek célzott likvidálását, és a Gáza elleni összes (légi, szárazföldi és tengeri) hadműveletet. A többi palesztin frakciónak is be kell szüntetniük támadásaikat. Izrael megígérte, hogy rövid "lehűlési" időszak után enyhít a Gázai övezet blokádján, de arra nézve még nincsenek szilárd kötelezettségvállalások, hogy ez konkrétan mit jelent. A zárlat 2007 óta van érvényben, de eközben fokozatosan megszüntettek bizonyos korlátozásokat.
Musza Abu Marzuk, a Hamász egyik vezetője szerint a 24 órás nyugalmi időszak után kezdődnek a tárgyalások a részletekről. Az izraeli média meg nem nevezett forrásai szerint a leendő megállapodás részleteit egy nemzetközi összekötő csoporton keresztül "kezelik". Az al-Ahram című egyiptomi lap szerint Kairó garanciákat kap arra vonatkozóan, hogy mindkét fél tartja magát a megállapodásba foglaltakhoz. A felek kötelezettséget vállalnak, hogy lemondanak mindenfajta olyan akcióról, amely az egyezmény megszegését jelentené.
Az izraeli kormányfő szerda este bejelentette: Izrael és az Egyesült Államok közösen fog küzdeni az Iránból származó fegyverek csempészete ellen. "Izrael nem tűrheti tétlenül, hogy az ellenségei terrorfegyverekkel szereljék fel magukat. Megállapodtam Barack Obamával, hogy közösen fogunk fellépni a terroristáknak szánt fegyverek becsempészése ellen, s ezen fegyverek túlnyomó része Iránból érkezik" - mondta Benjámin Netanjau egy jeruzsálemi sajtótájékoztatón.
Szakértői elemzés szerint a gázai tűzszünet csak akkor elfogadható Izrael számára, ha garanciákat kap Egyiptomtól, hogy a palesztinok Fadzsr-5 (M-75) típusú rakétáit semlegesítik, és intézkedéseket tesznek, hogy többé ilyen rakéták ne jussanak be a Gázai övezetbe. Ebből a szempontból Egyiptom együttműködése Izraellel kulcsfontosságú - véli a Stratfor amerikai stratégiai elemző intézet.
Megjegyzi ugyanakkor, hogy a Hamász szimbolikus győzelmet arat a tűzszünettel, mert állíthatja, hogy képes volt csapást mérni Izrael központjára, és elkerülte a megsemmisülést egy izraeli szárazföldi hadjáratban.
A Gázai övezetben győzelmi örömünnep kezdődött az este, a tűzszünet hatályba lépése után. Az utcák megteltek boldog, petárdázó, kiabáló emberekkel, akik azt harsogták, hogy "Allah a legnagyobb, az ellenállás győzött". Szerdán 11 palesztin vesztette életét az övezetben az izraeli légitámadásokban - közölték orvosi források.