2012. november. 18. 21:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 18. 20:51 Világ

Otthagyták az egyiptomi alkotmányozást a liberálisok

Legalább 12 liberális közéleti személyiség vasárnap elhagyta az egyiptomi alkotmány előkészítését végző 100 tagú testületet.

A politikusok arra hivatkoznak, hogy nem kaptak lehetőséget a törvénycikkek megvitatására, javaslataikat pedig figyelmen kívül hagyták. Hasonlóan indokolt korábban öt keresztény küldött is, valamint a technikai segítséget nyújtó 10 fős tanácsadó bizottság nyolc tagja is, akik szintén hátat fordítottak a testületnek.

Az alkotmány Egyiptom demokratikus átalakításának sarokköve, amely nélkül nem választhatnak új parlamentet - a régit egy júniusi bírósági ítélet semmissé nyilvánította.

Az alkotmányozó munka nem halad, mert a liberális és iszlamista képviselők nem tudnak egyezségre jutni olyan kérdésekről, mint például az iszlám politikai szerepe, a polgári szabadságelvek vagy a nők jogai. Elemzők úgy vélik, nem lesz hosszú életű az alkotmány, ha nem élvez majd széles körű támogatást, különösen mivel népszavazásra kell bocsátani.

A liberális politikusok már korábban is távozásukkal fenyegetőztek. Most úgy nyilatkoztak, hogy egy alternatív alkotmány kidolgozásába fognak. "Ha az alkotmányt jelenlegi formájában fogadnánk el, az mindenki számára veszteség lenne, nem vehetünk részt ebben a munkában" - nyilatkozta Amr Músza, az Arab Liga egykori főtitkára, a megdöntött diktátor, Hoszni Mubarak volt külügyminisztere.

Az alkotmányozó testület szóvivője, Hosszam el-Gariáni bíró vasárnap azt közölte, hogy két napot adnak a politikusoknak a visszatérésre, ellenkező esetben a tartaléklistáról egészítik ki a jelenlegi 83 főt az eredeti százra.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.