2012. november. 13. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 13. 21:04 Világ

Megtalálták a világ legrégebbi hangszerét

Török régészek úgy vélik, a világ legrégibb hangszerét találták meg, amikor egy gitárra nagyon hasonlító tárgy három és félezer éve sziklába vésett ábrázolását fedezték fel ásatások során az észak-anatóliai Alacahöyükben, a hettita birodalom egykori fővárosától, Hattuszasztól 30 kilométerre északra.

A Corum tartományban folytatott ásatások arról tanúskodnak, hogy a hettita civilizáció már 3500 éve használta zenélésre a gitárt - jelentette ki Aykut Cinaroglu ásatásvezető.

A TRT török köztévé honlapján olvasható beszámoló szerint az alacahöyüki ásatások során különféle ütős és pengetős hangszerek domborműves ábrázolását fedezték fel, de a régészeket leginkább az ókori és a mai gitár közti nagy hasonlóság "hökkentette meg".

Cinaroglu professzor szerint az alacahöyüki lelet a világ legrégebbi ismert hangszere, és arról tanúskodik, hogy Anatóliában már a hettiták korában ismerték a gitárt, sokkal korábban, mint az őshazájának tartott Spanyolországban.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.