Elszemtelenedett a Yakuza Japánban
Az eharapózott szervezett bűnözés ellen hozott törvénymódosítás lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy visszaeső elkövetőnek minősítsen egyes bűnszervezeteket, és ezeknek a tagjait azonnal őrizetbe vegye, ha bűncselekmény gyanújába keverednek.
Szigorították Japánban a szervezett bűnözés elleni törvényt, hogy megakadályozzák az alvilági zsarolásokat és támadásokat, amelyek az utóbbi időben elharapództak - írta szerdán a Jomiuri Simbun japán napilap.
A törvénymódosítás lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy visszaeső elkövetőnek minősítsen egyes bűnszervezeteket, és ezeknek a tagjait azonnal őrizetbe vegye, ha bűncselekmény, elsősorban zsarolás elkövetésének gyanújába keverednek.
A korábbi törvény értelmében csak akkor tartóztathatták le a bűnözőket, ha nem engedelmeskedtek a hatóságok felszólításának, hogy vessenek véget törvénytelen tevékenységüknek.
Erre a lépésre elsősorban a Fukuoka prefektúrában elharapódzó alvilági tevékenység miatt volt szükség. A közelmúltban ugyanis ott a bűnszervezetek többször megtámadtak olyan vállalkozásokat és üzleteket, amelyek megpróbáltak ellenállni a zsarolásnak, nem voltak hajlandók védelmi pénzt fizetni, különböző kedvezményeket adni nekik.
A szervezett bűnözés elleni harc keretén belül az országos rendőr-főkapitányság 8 ezer rendőrt vezényelt a prefektúra legnagyobb városába, Kitakjúsúba. Emellett biztonsági kamerák telepítésével próbálják megfékezni az elharapódzó alvilági erőszakot.
Megfigyelők szerint viszont ezeknek az intézkedéseknek a sikere nagyrészt a lakosság és a vállalkozók bátorságán múlik majd, mert közülük sokan az esetleges megtorlástól tartva félnek feljelenteni az őket zaklató bűnözőket - írta a Jomiuri.