Világ hvg.hu 2012. október. 30. 19:57

Gyertyafénynél Facebookozva élték túl a hurrikánt a New York-i magyarok

A New York-i magyarok – és nem magyarok - kihasználva a csendes, otthonülős estét, amelyet az évszázad szupervihara, a Sandy hurrikán okozott az Egyesült Államok keleti partján, gyertya mellől Facebookoztak kollektíven. Mi történt és miért tegnap éjjel – és miért nem jó, ha repülnek a kukák?

Manhattan, Brooklyn – illetve Washington DC: beszámolókat követtünk tegnap reggel óta azoktól a magyaroktól és nem magyaroktól, akik átélték a Sandy hurrikán érkezését. Palackos vizek, konzervek, chipsek gyűltek bálába a lakótársakkal megosztott régi építésű házakban. A két elnökjelölt saját szokott stílusában reagált – Obamának mindig is jól állt az altruista szerep, a nép aggódó apukája, míg Romney átlagszinten nyomta a felsőbbséges cégvezető szövegeit.

Az embereket a TV, a rádió folyamatosan figyelmeztette-tájékoztatta, de emailben még jógastúdiójuk, munkahelyeik és bankjaik is küldözgettek okosságokat. Hogy vészeld át a lehető legjobban. Hova fordulj segítségért. Ha vége, hogy tudsz majd másoknak segíteni. A katasztrófavédelem egész éjjel dolgozott – de arról is informálták a lakosságot, hogyan kerüljék el a mentőszolgálatot betöltők felesleges veszélyeztetését. Tehát ha azt mondják, húzz el a lakásodból, akkor tényleg húzz el a lakásodból, különben egy tűzoltócsapat fogja a saját testi épségét kockáztatni, mert te hülye voltál, és nem húztál el a lakásodból. Tiszta sor.

Utcakép a vihar után
Olvasónk képe

Délután már mindenki otthonról figyelte az eseményeket, kivéve azt a sok-sok katasztrófaturistát, akik ki akarták próbálni, milyen erős is a szél, vagy látni, mekkora is egy 20 méteres hullám. 20 méteres. Fotóztak és a CNN nagyon örült a sok felhasználói feltöltésnek.

Lavórokkal készültek

Aztán erősödtek a széllökések, és az emberek visszahúzódtak az otthonaikba. A magyarok Brooklynból jelentettek – nem kellett elhagyniuk a lakásukat. Manhattanben nagyon hangos volt a szél. Az Upper West Side-on nem történt semmi, írta a spanyol filmrendező.

Aztán jöttek a hírek – Brooklynban egy szélvédett emeletes házban betörtek az ablakok. A 24 éves magyar zongoristalány kukákat látott repülni szemmagasságban. Mindenki kétségbeesetten zuhanyozott „ki tudja, mikor lehet legközelebb?” felkiáltással. Lavórok és vödrök teltek meg vízzel, hogy az apokalipszis idején is lehessen majd a WC-t használni.

Aztán elkezdett emelkedni a víz. A brooklyniakat nem érte el, az Upper West Side egyes részeit azonban igen. De utcáról utcára változtak a viszonyok – volt, aki semmit nem látott, volt, akinek a kertjében száz éves fát csavart ki Sandy – még mielőtt elérte volna a partot. Ezt helyi idő szerint 20:15-re várták.

A népszerű tréfás vicces e-cardok hurrikán-verziója

Aztán Manhattanben elment az áram, írta a magyar üzletember. A szél lassult – 150 mérföld per óráról 140-re. Sandy hivatalosan elvesztette hurrikán jellegét. Ekkor Manhattanből, ahol már állt a víz, a barátok meglepő hőmérsékletemelkedésről tudósítottak: Sandy hozta magával a trópusi levegőt. Washington DC-ben csak ömlött az eső és fújt a szél. A magyar környezetvédő aktivistalány jelezte, hogy tök sötét van, így nehéz lenne megmondani, mi történik.

Unalom hurrikán idején

A legrosszabbra felkészült magyarok már-már unatkoztak. Vicces szójátékok indultak a Facebookon – bár a New York-iak időnként eltűntek, amikor épp nem volt áram (gyakran), vagy internet (ritkán). Sok New York-i lakás most is áram nélkül van. A kidőlő fák és az áradó víz mellett még mindig nagy gondot okoz a tűzveszély. Bár mindenki kihúzott minden elektromos kütyüt, amit nem használ, így is közel száz ház gyulladt ki, a tőzsdét elöntötte a víz, és 16 ember életét vesztette.

Rengetegen osztottak meg a Twitteren és Facebookon a hurrikán idején készült fotókat
Twitter/Cyn Santana

Az Upper West Side-iak jelentik, hogy van vizük és áramuk, és holnap már megnyitják a hidakat is – már ahol lehet. Washington DC-ben délután 2-kor elindítják a metrókat. Az érzékeny brooklyniak a teljes sokk állapotában vannak ma reggel óta – „Ilyen városban ébredni!”.  A magyar vágó-újságíró azt mondja, az emberek egymást kérdezgetik a Facebookon – akinek van élelmiszere, árama és nem öntötte el a víz az utcáját, a Facebookon ajánlkozik kevésbé szerencsés barátainak. Sokan máris kampányolnak a menhelyek mellett, és mennek ki segíteni, önkéntesnek jelentkezni. Egy gyakran megjelenő link a NewYorkCares.com.

Persze sokan nem merik még elhagyni otthonaikat. A fák és az elektromos vezetékek még mindig halálos veszélyt jelenthetnek. De mindenki érzi, együtt meg fogják oldani ezt is.

Hirdetés