2012. október. 26. 05:31 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 26. 05:12 Világ

Obama Chicagóban szavazott

Barack Obama amerikai elnök csütörtökön, 12 nappal az egyesült államokbeli választások előtt Chicagóban leadta a szavazatát.

Ezzel Obama lett az Egyesült Államok első hivatalban lévő elnöke, aki élt a korai voksolás lehetőségével. A first lady, Michelle Obama szintén az illinois-i metropoliszban, de már múlt hétfőn leszavazott. A szavazókörzetben Barack Obamát megkérdték, hogy igazolja magát.

A Fehér Ház jelenlegi lakója, aki kiélezett küzdelmet folytat az elnökségért republikánus kihívójával, Mitt Romneyval, azt reméli, hogy személyes példáját számos híve követni fogja. Az Obama-kampánystáb egy csütörtökön útjára indított televíziós hirdetésben emlékeztetett rá, hogy a 2000-ben megrendezett választást mindössze 537 floridai szavazattal George W. Bush republikánus texasi kormányzó nyerte meg Al Gore demokrata alelnökkel szemben.

A reklámfilm narráció azokat szólította meg, akik úgy gondolják, hogy a szavaztuk "nem fontos" és emlékeztetett rám hogy annak idején talán épp 537 ember gondolhatta ugyanígy. A várakozások szerint november 6-ig több tízmillióan élhetnek a lehetőséggel, de számuk elérheti a jogosultak akár 40 százalékát is.

Az eddig leadott szavazatokkal kapcsolatban mindkét kampánystáb bizakodó. A republikánusok szerint Obamának idén nem sikerült meghatározó túlsúlyra szert tenni, mint 2008-ban, a demokraták szerint pedig az elnök biztosan vezet, főleg az egyik kulcsfontosságú "ingaállamban", Ohióban. 

A tipikus korai szavazó nagyon sokáig idősebb, ideológiailag motivált és politikailag tájékozott fehér, azaz inkább republikánus volt. Ezen Obamának sikerült változtatnia, amikor 2008-ban nagy számban, főleg a délkeleti államokban arra mozgósította a feketéket, hogy éljenek a lehetőséggel. Floridában például sokan a választás napja előtti vasárnap adták le a szavazatukat, a helyi egyház  szervezésében. 

A 2008-as demokrata siker hatására 2010-ben több, republikánusok kormányozta államban lépések történtek a korai szavazás  lehetőségének korlátozására. Ezek között szerepel a fényképes igazolvány követelményének bevezetése, a korai választási periódus lerövidítése és a regisztrációs feltételek módosítása.

Hirdetés
hvg360 Szentgyörgyi Rita 2025. február. 24. 20:00

Mácsai Pál: Aki az ő ideológiájukat propagálja, annak jut pénz, aki szuverén, pláne aki beszól, annak nem

Nem tartja elképzelhetőnek, hogy a Tisza Párt rendezvényén szavaljon, más közügyekben viszont szívesen kiáll Mácsai Pál színész–rendező, aki önszántából köszön le hamarosan az Örkény Színház ügyvezetői posztjáról. Miért van szüksége a váltásra, és mi volt az eddigi legnagyobb határátlépése? Miben áll szerinte a NER és a többi rendszer „primitíven egyszerű” támogatási logikája? Mit szól egykori mestere, Kerényi Imre „pitypangos” kultúrkomisszárkodásához? HVG-portré.