2012. október. 05. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 05. 09:56 Világ

Nemsokára hazatérnek az állatkínzással vádolt bakonyi huszárok

Néhány hét múlva hazaérnek a Svédországban állatkínzással vádolt bakonyi huszárok. A svédországi kényszerpihenő miatt a 8-10 ezer kilométer helyett hatezret tesznek meg lóháton.

Csepin Péter társával, Bakó Sándorral április 7-én indult Várpalotáról az Északi portya nevű útra hagyományos huszárviseletben. Az eredeti terv szerint a Bakonyi Poroszkálók Hagyományőrző és Sport Egyesület tagjai Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Kelet-Szlovákia és Kelet-Magyarország érintésével november végén, december elején érkeztek volna vissza Várpalotára.

A magyar huszárokat azonban július 1-jén a svédországi Amal városában állatkínzás miatt őrizetbe vették, majd július 3-án ugyan szabadon engedték őket, de egy hónapig várniuk kellett az állatorvosi engedélyre, hogy tovább utazhassanak.

A Bakonyi Poroszkálók Hagyományőrző és Sport Egyesület vezetője, Csepin Péter pénteken telefonon azt mondta, hogy az Északi portya most Lengyelországban van, Bialyjstok közelében, a belarusz határ mellett, ahol szerinte nagy szeretettel bánnak velük.

Tájékoztatása szerint eddig körülbelül 5200 kilométert tettek meg Várpalotáról. Lengyelországból Szlovákia felé indulnak, átkelnek a Tátrán, majd Észak-Magyarországon indulva végigjárják a várakat és november közepére érkeznek vissza, számításai szerint hatezer kilométer megtétele után Várpalotára.

Útjuk céljának korábban Csepin Péter azt nevezte, hogy felelevenítsék a magyar huszár- és lovashagyományokat, népszerűsítsék a lovassportot, a tartalékos katonai szolgálatot, valamint jó hírét vigyék az országnak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.