Elkötelezettek a demokrácia iránt az észak-afrikai országok
A demokrácia iránti elkötelezettségüket és együttműködési készségüket hangoztatták a pénteken Máltán megnyílt mediterrán csúcsértekezleten az észak-afrikai országok.
Az úgynevezett 5+5-ös fórumon Algéria, Líbia, Marokkó, Mauritánia és Tunézia, valamint Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Málta és Portugália vezetői vesznek részt.
A csúcs az első ilyen jellegű találkozó a tunéziai, a líbiai és az egyiptomi vezető bukását hozó 2011. évi arab tavasz után. A kezdeményezést 1990-ben indították Rómában, kilenc év óta most tartottak először csúcstalálkozót.
"Történelmünk során most először osztozunk a demokrácia értékeiben" - mondta a megnyitón Monszef Marzúki tunéziai elnök. "A Földközi-tenger déli partján zajló változások nem jelentenek fenyegetést Európára nézve" – tette hozzá. Marzúki szerint nem kell félni a szalafista csoportoktól, "mert a nép soha nem fogadja el a nem demokratikus iszlám rendszereket".
Mohamed Uld Abdel-Azíz mauritániai elnök szintén stabilizációt ígért. Szerinte az 5+5-ös párbeszédnek olyan kérdésekkel kell foglalkoznia, mint a terrorizmus, a határon átnyúló bűnözés, a fegyverkereskedelem.
A tanácskozás keretében péntek délután Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Portugália vezetőinek részvételével négyoldalú találkozót szerveztek, amelynek témája az euróválság volt. Francois Hollande francia köztársasági elnök a tanácskozás szünetében újságíróknak elmondta: rendkívül fontos, hogy az október 18-19-i brüsszeli csúcson közeledjenek egymáshoz a bankunióval kapcsolatos álláspontok.
A francia elnök szerint várhatóan nem ütközik majd semmilyen akadályba az Franciaország által előkészített ENSZ biztonsági tanácsi határozat, amely lehetővé tenne egy mali katonai beavatkozást. Hollande szerint ezt a beavatkozást az Afrikai Uniónak (AU) és a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) kell megszerveznie.