2012. október. 03. 14:30 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 03. 14:29 Világ

Tömegek a zöldhatáron - egyre többen próbálnak bejutni Magyarországra

Hatvan százalékkal nőtt az idén az illegális határátlépők száma a délkeleti határon. "Nagy a nyomás Magyarországon, főként Szerbia felől, szinte külön iparágként működik az embercsempészet" - mondta egy svéd uniós biztos egy interjúban.

Hatvan százalékkal nőtt az idén az illegális határátlépők száma a magyar-szerb határszakaszon - tájékoztatta a Belügyminisztérium a BruxInfót az után, hogy az EU belügyi biztosa a portálnak nyilatkozva aggodalmát fejezte ki az egyre növekvő méreteket öltő embercsempészet miatt.

A Belügyminisztérium közölte az uniós hírportállal, hogy 2012 első nyolc hónapjában 5041 olyan illegális határátlépőt fogtak el a magyar hatóságok, aki a magyar-szerb határon át próbált az Európai Unióba jutni. Ez mintegy 60 százalékkal több, mint 2011 hasonló időszakában, és éppen tavaly ugrott meg látványosan a déli határszakaszon átjutni próbáló illegális migránsok száma.

Cecilia Malmström a BruxInfónak adott interjújában - amelyet vasárnap tettek közzé az oldalon - azt mondta, "az uniós segítség és a nemzetközi erőfeszítés ellenére a helyzet nem javult idén, sőt romlott. Tudjuk, hogy "nagy a nyomás Magyarországon, főként Szerbia felől" - közölte a svéd biztos, hozzátéve, a szerb-magyar határszakaszon "szinte külön iparágként működik az embercsempészet".

Ausztria, Magyarország és Szerbia közösen próbál meg úrrá lenni a helyzeten, és az EU határőrizeti ügynökségének (Frontex) szakértői is a helyszínen vannak - mondta.

BM: Az arab tavasz utóhatása

A Belügyminisztérium szerint az okok összetettek. Egyrészt "még mindig mozgásban van az a migránstömeg", amely az arab tavasz után indult meg tavaly - írták. Mint rámutattak, a korábbi években Görögországban több százezer illegális migráns volt, ők az ottani feketegazdaságban dolgoztak, a gazdasági válság miatt azonban elvesztették megélhetésüket, és Nyugat-Európába akarnak eljutni. A nyugat-balkáni országokból, főként Koszovóból, Macedóniából, Szerbiából is sokan szintén a jobb élet reményében kelnek útra, igaz, az ő esetükben a tiltott határátlépés kevésbé jellemző - tették hozzá.

A tárca szerint problémát jelent az is, hogy az embercsempészek és az illegális bevándorlók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak. Abban Cecilia Malmström és a belügyi tárca egyetértett, hogy a határőrök képzésére folyamatosan szükség van. A Belügyminisztérium ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar hatóságok és a határrendészek felkészültsége és munkája mindenben megfelel a schengeni előírásoknak.

A magyar és osztrák belügyminiszter 2011 szeptemberében kért segítséget a magyar-szerb határ védelméhez az Európai Unió tagállamaitól és a Frontextől, miután Németországban és Ausztriában is több száz illegális bevándorlót fogtak el, akikről kiderült, hogy Magyarország déli határán jutottak be a schengeni övezetbe.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.