2012. szeptember. 27. 12:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 27. 13:17 Világ

Nagyot égett Cameron a David Letterman-show-ban

"Megbukott" rögtönzött történelemvizsgáján a brit kormányfő, aki egy amerikai televíziós show-műsorban több olyan kérdésre nem tudta a választ, amelyek rendszeresen előfordulnak a külföldi letelepülők nagy-britanniai állampolgársági vizsgáin is.

David Cameron, aki az ENSZ Közgyűlésére utazott az Egyesült Államokba, hivatalos programja végeztével elfogadta az egyik legnézettebb amerikai tévés csevegőműsor házigazdája, David Letterman meghívását.

Brit sajtókommentátorok már előre felhívták Cameron figyelmét arra, hogy aknamezőre tévedhet, ha elvállalja a részvételt az amerikai beszélgetős tévéprogramok egyik leghírhedtebb veteránjának Late Show című műsorában - és a csütörtöki londoni beszámolók szerint az előzetes aggályok egy része valóra is vált.

A dolog jól indult, a konzervatív párti brit miniszterelnök a BBC csütörtöki ismertetése szerint helytálló válaszokat adott azokra a kérdésekre, amelyek a Nagy-Britanniát alkotó nemzetek közötti kulturális különbségeket, a brit lakosság lélekszámát, vagy az egykori Brit Birodalom kiterjedését firtatták.

Cameron nagyot botlott azonban, amikor arra a kérdésre kellett válaszolnia, hogy kitől származik a Nagy-Britanniában talán legnépszerűbb hazafias dal, a Rule Britannia. A szinte második nemzeti himnusznak tekintett induló szerzője Thomas Arne, aki James Thomson azonos című költeményét zenésítette meg 1740-ben.

A brit kormányfő viszont - hibásan - Sir Edward Elgarnak, az egyik legnagyobb XIX-XX. századi angol zeneszerzőnek tulajdonította a brit királyi haditengerészet dicsőségét hirdető dalt.

Még ennél is kínosabb volt talán, amikor a miniszterelnök nem tudta megmondani, hogy mit is jelent az angol-brit íratlan alkotmányosság egyik legfontosabb jogforrásának, az első változatában 1215-ben aláírt Magna Cartának az elnevezése. Cameronnak mindössze azt kellett volna tudnia, hogy a királyi hatalom korlátok közé szorításának és a városi-rendi szabadságjogok rögzítésének első angliai jogi kísérletét írásba foglaló okmány (Carta) címében a Magna egyszerűen annyit tesz, hogy "nagy".

A brit kormányfőt amerikai útján kísérő BBC-tudósító csütörtöki beszámolójában megjegyezte: ezek után remélhető, hogy Cameront hazautazása után a repülőtéri határőrizeti hatóságok nem kérik fel egy brit állampolgársági vizsgalap kitöltésére.

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Tornyos Kata 2025. április. 08. 13:44

„Nem úgy fekszel le, mint Magyarországon, hogy gyomorgörcsben vagy akkor is, ha jól élsz” – így érzik magukat a Spanyolországba települt magyarok

Nyugodt környezet, pezsgő városi élet és összességében derűsebb mindennapok várják azokat, akik Spanyolországot választják új otthonuknak, de mindennek ára van. A munkaerőpiac telített, az ingatlankeresés valódi küzdelem, spanyol nyelvtudás nélkül pedig nagyon nehéz boldogulni. Mégis egyre többen költöznek a tapas hazájába, köztük magyarok is, akiket arról kérdeztünk, hogy miért költöztek ki, és mennyire elégedettek új életükkel.