Már Párizsban is tüntettek az iszlámellenes film miatt
Megerősítették vasárnap Párizsban az amerikai nagykövetség és a környező utcák védelmét, miután előző este mintegy 250 iszlamista tüntető próbált meg a külképviselet épülete előtt tiltakozni a Mohamed prófétát gyalázó amerikai film miatt - közölte a prefektúra.
A szombat esti nem engedélyezett megmozdulásra érkezők közül 150 embert előállítottak a rendőrök személyazonosságuk igazolására, egy embert pedig őrizetbe vettek hatósági személy elleni erőszak miatt. Négy rendőr könnyebben megsérült az incidens során. Manuel Valls belügyminiszter "elfogadhatatlannak" minősítette a megmozdulást. "Nem fogom megengedni, hogy utcai imádkozások, hogy a szövetségeseinkkel és az értékeinkkel szemben ellenséges szlogenek hangozzanak el az utcáinkon" - hangoztatta a tárcavezető vasárnap a France 2 közszolgálati televízióban. "Ez a néhány ember hamis képet fest a hazánkban gyakorolt iszlámról. A kormány nem fogja eltűrni, hogy egyesek kihasználjanak ilyen eseményeket a nemzeti egyetértés és együttélés tönkretételére" - mondta. A francia fővároson kívül a nyugati világban eddig csak a belgiumi Antwerpenben szerveztek tiltakozást az iszlámellenes film miatt.
A többségében az elővárosokból érkező arab származású férfiakból álló csoportosulásban egyiptomi, tunéziai és szíriai állampolgárok is voltak. Az előre be nem jelentett megmozdulást hirdető, radikális hangvételű felhívások szombat délelőtt jelentek meg a közösségi oldalakon, a hatóságok is onnan értesültek a szervezkedésről.
Az emberek délután kezdtek gyülekezni az amerikai nagykövetség közelében, majd kisebb csoportokban a közelben lévő elnöki hivatal és a belügyminisztérium felé indultak. Este 8 óra felé, amikor utcai imába kezdtek, a rendőrök körbevették őket és mindenkit bekísértek egy közeli rendőrőrsre. Dalil Boubakeur, a párizsi nagymecset rektora az I-Télé hírtelevízióban "eléggé súlyosnak" nevezte, hogy a szalafistáknak sikerült több száz embert mozgósítaniuk Párizsban. Mohamed Moussaoui, a Francia Muzulmán Vallási Tanács elnöke pedig úgy vélte, hogy "a megmozdulás nem tükrözi a franciaországi muzulmánok álláspontját". "Vallásuk védelmében a muzulmánoknak a legális és megfelelő eszközöket kell használniuk" - tette hozzá a vallási vezető.
A 65 millió lakosú Franciaországban él a legjelentősebb európai muzulmán közösség, számukat 5-6 millióra becsülik.