Világ HVG 2012. szeptember. 12. 16:40

Mit keresnek itt a trópusi vírusok?

A nyugat-nílusi vírus már korábban is fertőzött, de az epidemiológusok csak a New Yorkban kitört járvány után figyeltek fel rá. Otthonosan érzi magát a nyugati civilizációban a Délkelet-Ázsiában honos hantavírus is.

Ki sem tették a lábukat a hazájukból, mégis egzotikus betegség végzett három idős emberrel a múlt héten Szerbiában. Az Ugandában 1937-ben felfedezett, Afrikában és a Közel-Keleten őshonos nyugat-nílusi vírus nem most látogat először északabbra, nyugatabbra. 1999-es első amerikai felbukkanásakor ráadásul az Egyesült Államokban hosszabb távra rendezkedett be: arrafelé az ezredforduló óta évről évre többtucatnyi áldozatot szed. Noha a vírus amerikai felbukkanása előtt Izraelben, Franciaországban, Romániában, Csehországban és Oroszországban már regisztráltak néhány megbetegedést, az epidemiológusok csak a New Yorkban kitört járvány után figyeltek fel rá.

Hasonlóképpen otthonosan érzi magát a nyugati civilizációban a Délkelet-Ázsiában honos hantavírus is. A vérzéses tüdőgyulladást, valamint veseelégtelenséget kiváltó kórokozó rágcsálók vizeletével és ürülékével terjed. A vírus Európában honos változata Magyarországon a vesét megtámadó betegséget okozza és különböző hazai egér- és patkányfajok, valamint kisrágcsálók terjesztik. Az amerikai egészségügyi hatóságok néhány napja a kaliforniai Yosemite Nemzeti Parkban túrázókat figyelmeztették, hogy a környéken több esetben diagnosztizáltak hantavírus okozta vérzéses tüdőgyulladást.

Arról, hogy mi lehet a trópusi vírusok terjedésének hátterében, a HVG e heti számában olvashatnak.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.