2012. szeptember. 05. 17:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 05. 16:59 Világ

Az ET elfogadhatatlannak tartja a baltás szabadon engedését

Elfogadhatatlan Ramil Safarov szabadlábra helyezése - szögezte le szerdai nyilatkozatában a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének elnöke.

Jean-Claude Mignon felszólította az azeri hatóságokat, hogy vizsgálják felül álláspontjukat, "az Európa Tanács normáival és erkölcseivel összhangban". A 47 tagú Európa Tanácsnak Azerbajdzsán és Örményország is tagja.  

A francia politikus - mint fogalmazott - csatlakozott azokhoz, akik elítélik a Safarov által elkövetett szörnyű bűncselekmény dicsőítését. A tettest az ET egyik tagállamának bírósága büntetésre ítélte - emlékeztetett. Csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Safarov szabadon engedői visszaéltek az Európa Tanács jogi eszközével - azzal az egyezménnyel, amely az elítéltek átadásának szabályairól rendelkezik. 

"Ez a botrányos szabadon engedés nagyon negatív következményekkel jár a már amúgy is feszült örmény-azeri viszonyra nézve, és azt a kockázatot hordozza magában, hogy a térségben destabilizálódik a helyzet" - állapította meg az ET parlamenti közgyűlésének elnöke.

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.