2012. augusztus. 31. 07:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 31. 11:08 Világ

Amerika fegyverrel árasztja el a világot

Soha nem látott összegre, 66,3 milliárd dollárra nőtt az idei amerikai fegyverexport, s már többszörösen meghaladja a tavalyi, ugyancsak rekordnak számító kivitelt.

Az amerikai kongresszus illetékes hivatala közölte csütörtökön legfrissebb összegzésében, hogy a fegyverkiviteli program történelme során sohasem adtak el ilyen nagy összegben fegyvereket külföldön, mint az idei, szeptember 30-án véget érő pénzügyi évben. Az összeg majdnem a triplája a tavalyinak, amely ugyancsak rekordszám volt.

Nagyon jelentős tétel volt az idei amerikai exportban a Szaúd-Arábiával kötött 29,4 milliárd dolláros üzlet, amelynek keretében az Egyesült Államok nyolcvannégy Boeing F-15SA típusú vadászgépet ad el a közel-keleti királyságnak, és korszerűsíti a szaúdi légierő hetven F-15-ös vadászgépét. Ha azonban ezzel az összeggel nem számolnánk, az idei fegyverexport így is nagyságrenddel nagyobb lenne a 4,8 milliárdos orosz vagy a 4,4 milliárd dolláros francia exportnál.

Az amerikai fegyverexport a világ fegyverexportjának közel nyolcvan százalékát teszi ki. Szaúd-Arábián kívül az Egyesült Államok az Egyesült Arab Emírségekbe, Irakba, Ománba, Indiába és Thaiföldre szállít sok fegyvert.

Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.