2012. augusztus. 12. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 12. 08:52 Világ

Bécsben csak mobil és alkohol nélkül lehetne bringázni

A bicikli rendszámtábla bevezetése után a kerékpárosokra vonatkozó mobiltelefon-tilalom és a megengedett véralkoholszint leszállítása is felvetődöttt Bécsben.

Amennyiben a javaslat megvalósul, akkor a jelenlegi 0,8 ezrelék helyett a jövőben az autósokkal megegyezően a két keréken közlekedőket is 0,5 ezrelékes véralkoholszint felett büntethetik. Az osztrák Közlekedésbiztonsági Tanács vizsgálata szerint több mint egyharmadával csökken a reakcióképessége annak, aki biciklizés közben mobilozik. "Alkohollal a vérében ugyanúgy csökken a reakcióképessége egy kerékpárosnak és mobillal a fülén ugyanannyival nehezebben koncentrál, mint egy autós" - mondta a tanács elnöke, Othmar Thann. A jelenlegi 0,8 ezreléknél a 0,5 ezrelékkel összehasonlítva 3,9-ről 4,6 méterre emelkedik a féktávolság, a reakcióidő fél másodperccel romlik.

Bécs városának "kerékpáros-ombudsmanja", Martin Blum ellenzi a szigorítást. Az autósokkal ellentétben a biciklisek elsősorban magukat veszélyeztethetik, nem pedig másokat - mondta. Rámutatott, hogy 2011-ben 37-en sérültek meg olyan balesetekben, amelyekben kerékpáros és gyalogos volt érintett, ezzel szemben 1100-an olyanokban, amelyekben autósok és gyalogosok voltak a résztvevők. Emellett - tette hozzá - jelenleg is nagyon magas, legkevesebb 800 euró (több mint 220 ezer forint) az ittas biciklizésért kiszabható büntetés Ausztriában.

A kerékpárrendszám bevezetése mellett kiállók szerint a rendszám segítségével könnyebben meg lehetne büntetni a szabálytalankodó bicikliseket. Ellenzői szerint viszont túl sokba kerülne és nem javítaná a közlekedési morált.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.