2012. augusztus. 06. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 06. 18:53 Világ

Összeveszett a brit koalíció a választási reformon

Komoly belpolitikai viszállyá fajult hétfőn a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció pártjai közötti nézeteltérés a parlamenti és a választási reformtervek ügyében.

Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, a koalíció kisebbik pártja, a Liberális Demokraták vezetője hétfői nyilatkozatában elismerte, hogy a konzervatívok ellenállásán megbukott a törvényhozás felső kamarájának, a Lordok Házának radikális reformja, amely a liberálisok politikai programjának egyik sarkalatos eleme volt.

Clegg a koalíciós szerződés megsértésével vádolta a Konzervatív Pártot, és közölte, hogy a Liberális Demokraták "a viszonosság elve alapján" a továbbiakban nem támogatják a toryk választási reformterveit, köztük a választókerületi határok átrajzolását.

Az eredeti koalíciós tervek szerint a Lordok Háza jelenleg nem választott tagságának legalább a 80 százalékát a jövőben választanák, a fennmaradó 20 százalékot egy külön e célra létrehozandó bizottság jelölné ki. A létszámot a mostani 826-ról 450-re csökkentenék, és egy-egy felsőházi tag mandátuma legfeljebb 15 évig tarthatna.

Az első választást 2015-ben, a következő alsóházi választások évében tartanák, és minden felsőházi választáson a Lordok Háza mandátumainak harmadát újítanák meg. Az anglikán egyház mint államvallás által a felsőházba delegált püspökök számát 26-ról 12-re csökkentenék. A kamarát továbbra is Lordok Házának hívnák, de a tagokat nem illetné meg automatikusan a Lord - illetve női képviselők esetén a Baroness - cím.

A felsőházi reformtervek azonban a nagyobbik kormánypárt, a Konzervatív Párt alsóházi képviselői részéről olyan mértékű ellenállásba ütköztek, hogy David Cameron miniszterelnök nemrégiben levette a napirendről a kérdést, azzal a kiegészítéssel, hogy ősszel megpróbálja "még egyszer" áthajtani az alsóházon a tervezetet.

Hétfői nyilatkozatában Clegg mindazonáltal annak a véleményének adott hangot, hogy ilyen előzmények után a Lordok Házának reformjáról szóló tervek "lassú halálra vannak ítélve" az alsóházban.

A liberálisokat képviselő miniszterelnök-helyettes közölte, hogy ebben a helyzetben "vonakodva ugyan", de kénytelen megvonni pártja támogatását a konzervatív koalíciós partner által tervezett választási törvénymódosításoktól, amelyek alapján az alsóházi képviselők létszámát a jelenlegi 650-ről 600-ra csökkentenék, és a választókerületek határait a lakosságszám alapján, "kiegyenlítési" céllal, még a 2015-ben esedékes következő választások előtt átrajzolnák.

Brit politikai kommentátorok egybehangzó értékelései szerint a választókerületi határok tervezett módosítása egyértelműen a Konzervatív Pártnak kedvezne a jelenlegi egyfordulós, kompenzációs listák nélküli brit választási rendszerben, amelyben minden induló párt választókerületenként egy-egy jelöltet állít, és a legtöbb voksot begyűjtő jelölt győz, függetlenül attól, hogy riválisai együtt esetleg több szavazatot kaptak.

A Lordok Házának reformját elvető konzervatív párti képviselők fő érve az, hogy ha a felső kamara tagjainak zömét is választanák, akkor az alsóház domináns törvényhozási szerepe gyengülne, vagyis gyakorlatilag két rivális parlamenti kamara jönne létre.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.