Idén, 32 év után először egybeesik a muzulmán böjti hónap a londoni olimpiával. Ez komoly terheket ró a muzulmán résztvevőkre, ha betartják ramadán szabályait, például a napkeltétől napnyugtáig tartó böjtöt. Egyes muzulmán országok felmentést adtak sportolóiknak a böjt alól.
"Én böjtölni fogok a verseny napján, mint máskor is. Ez nem lesz ez újdonság számomra. "- nyilatkozta Mohamed Khaled Belabbas, algériai futó, a körülbelül 3500 muzulmán sportoló egyike a New York Times-nak.
A ramadán idén július 20-tól augusztus 18-ig tart. Az ünnepnek nincs állandó időpontja, a muzulmán holdnaptár rövidebb, mint az általunk használt Gergely-naptár, így a szent hónap minden évben 11 nappal előbb van. Napkeltétől napnyugtáig tilos szabad enni, inni, dohányozni és nemi kapcsolatot létesíteni. Emellett nagy hangsúlyt kap a vallásos elmélyülés, minden nap mecsetbe kell látogatni, és a Koránt olvasni. Ez a második alkalom, hogy a muzulmán ünnep egybeesik az olimpiával, az 1980. júliusi moszkvai ötkarikás játékok után.
Nincs sok idejük enni a böjtölőknek
A líbiai úszó Sofyan Fathi Ajaddi azok között van, akik tartják a ramadán előírásait a játékok alatt. „Sokan elhalasztják a böjtöt a verseny napján és a felkészüléskor, de szerintem a ramadán Allahról és rólad szól. Azt gondolom, hogy a vallási szabályok betartása fontosabb, mint bármilyen sport vagy bármi más ezen a világon”- írja a New York Times.
Nyáron eleve nehezebb betartani a szabályokat, mivel ilyenkor Nagy- Britanniában 18 órán keresztül világos van. Így csak pár óra marad arra, hogy a sportolók egyenek és igyanak. A vélemények megoszlanak arról, hogy hány sportolót érint valójában a böjt. „A kutatások azt mutatják, hogy eddig viszonylag csekély hatással volt a ramadán betartása a sportolók teljesítményére, egészségre és biztonságára, ennek ellenére nagyon oda kell figyelni, hogy az olimpikonok folyamatosan jussanak elegendő folyadékhoz és megfelelően pihenjenek”- írja a kanadai tudós, Roy J. Stephard a British Journal of Sports Medicine-ben megjelent cikkében.
Marokkó férfi labdarugó csapatát megosztja a ramadán. A válogatottnak 18 játékosa van és 4 póttagja, akik mindnyájan muzulmánok. A sportolók egy része, 9 játékos megtartja a ramadánt, míg a többi 13 csapattag elhalasztotta a böjtöt. Pim Verbeek, a focicsapat holland edzője olyan edzésprogramot talált ki, ami nem felel meg a böjtölő játékosoknak, problémát okoz a hajnali gyakorlatok és a napközben étkezések megtartása. „Nem evett együtt július 20 óta a teljes csapat”- mondta Verbreek a New York Times-nak.
A meccs utáni, szokásos dopping tesztek teljesítése is nehézségekbe ütközhet, mivel a böjtölő sportolók szervezetében alig van folyadék. A döntetlen Marokkó-Honduras mérkőzést követően, a múlt héten két marokkói játékos „találta többé-kevésbé lehetetlennek, hogy vizeletmintát adjanak”. A játékosoknak végül két órával a meccs véget érése után sikerült bemutatniuk a mintát és elhagyniuk a stadiont - mondta Verbeek.
Egyeseknek nem rontja a teljesítményét a böjt: a tanzániai atléta, Szulejmán Nyambui az 1980-as moszkvai olimpián ezüstérmet szerzett 5000 méteres futásban, betartva a ramadán szigorú előírásait.
A sportolók egyrésze mentesül az előírások alól
A Korán szerint el lehet halasztani az előírások betartását, abban az esetben, ha valaki beteg vagy éppen úton van. A sportról természetesen nem ír a szent könyv, de sokan mégis erre a kitételre hivatkoznak. Több ország vallási vezetője felmentette sportolóit a ramadán szabályainak betartása alól, Malajziában, Algériában, Marokkóban, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben és Egyiptomban nem kell a sportolóknak böjtölni. „A sportolók elsődleges kötelessége, hogy minél jobb teljesítményt érjenek el az olimpián”- hangzott el az egyiptomi Al Azhar egyetem vallási jogi vizsgálóbizottság ülésén a New York Times szerint.
A brit diszkoszvető Buhari Abdul, a marokkói úszó Sara El-Bekri, katari futó al-Noor Malki, a francia Rachid Azzedine bokszoló, a dzsudós Hemeed Al Drie, a brit evezős Mohamed Sbihi, és még sokan mások elhalasztják a böjtöt a verseny végig - írja a floridai Toonari Post.
Mohamed Sbihi egy szakember tanácsát megfogadva, kárpótlásul jótékonysági adományokat fog eljuttatni szegény muzulmán családokhoz az olimpiát követően. A szabályok alól mentesülő sportolóknak a játékok után természetesen be kell pótolniuk kimaradásukat - hangzott el az Al Dzsazíra július 22-i adásában.
London felkészült a ramadánra
Több muzulmán ország 2006 óta sérelmezi azt, hogy egy időpontra esik a londoni olimpia a ramadánnal. Törökország, Marokkó és Egyiptom is több alkalommal szólította fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy változtassák meg az ötkarikás játékok dátumát. 2006-ban, az Iszlám Emberi Jogi Bizottság Londonban úgy érvelt, hogy "Ez nem csak a sportolókra lesz hatással, hanem a muzulmán vallású emberekre, akik meg akarják nézni a játékokat."
Annak érdekében, hogy érvényesüljön a sportszerűség szelleme, a játék szervezői olyan étkezési lehetőséget biztosítanak az olimpiai faluban a muszlim sportolók részére, ahol éjjel-nappal a vallási szabályoknak megfelelő ételeket tudnak fogyasztani. A londoni mecsetek mindent megtesznek annak érdekében, hogy hozzáférhetőek legyenek a résztvevők és a turisták számára a tiszta, „halal” ételek. A ramadán gördülékenyen zajlik az olimpia ellenére”- mondta el Salman Farsi, a kelet-londoni mecset sajtómunkatársa a New York Timesnak.