2012. augusztus. 02. 18:18 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 02. 18:17 Világ

Mars-szondát indítana jövőre India

India jövőre űrszondát szeretne pályára állítani a Mars körül a bolygó klímájának és felszínének kutatására - jelentette be csütörtökön a dél-ázsiai ország űrkutató intézete. Ezzel a programmal új szakasz kezdődik az indiai űrkutatásban, amelynek célja, hogy 2016-ra embert küldjenek a világűrbe.

Megkezdjük a Mars-küldetést, amint zöld jelzést kapunk a tudományügyi minisztériumtól, és kijelölik az indítás időpontját a jövő év elején - mondta az intézet igazgatója.

A szonda pályára állításához egy 320 tonnás rakétát fognak használni, amelyet az intézet Szriharikotában (Andra Prades állam) lévő űrközpontjából indítanak útnak. A program 4-5 milliárd rúpiába (70-90 millió dollár) kerül az intézet egyik vezetője szerint. A márciusban elfogadott költségvetésben a kormány 1,25 milliárd rúpiát hagyott jóvá erre a célra.

India 1963-ban kezdte űrprogramját, amellyel csökkenteni akarta függését a műholdak külföldi felbocsátásától. A nemzetközi piacra 2007-ben lépett ki, amikor egy olasz műholdat állított pályára. Egy évvel később Izrael egyik kémműholdját lőtte fel. A program 2010-ben súlyos kudarcot szenvedett, amikor egy rakéta letért a pályájáról, felrobbant, majd a Bengáli-öbölbe zuhant.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.