2012. július. 11. 20:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 11. 20:14 Világ

Az Ab nem bírálhatta volna felül a román elnök felfüggesztését

Az alkotmánybíróság nem bírálhatta volna felül a parlament határozatát, amellyel a múlt héten felfüggesztette hivatalából Traian Basescu államfőt - derült ki a taláros testület döntésének indoklásából, amelyet szerdán tett közzé honlapján.

Az alkotmánybíróság hétfőn elutasította Traian Basescu óvását, amelyben az államfő arra hivatkozott, hogy a parlament csak az alkotmányt sértő súlyos tettekért függeszthette volna fel őt, nem pedig nyilatkozatokért. Az alkotmánybíróság azzal indokolta döntését, hogy a taláros testületnek csak konzultatív szerepen szán az alkotmány az államfő felfüggesztése ügyében, a döntés joga a parlamenté. A meghozott döntést így az alkotmánybíróság nem bírálhatta felül.

Az indoklás rámutat: a parlament kizárólagos jogköre annak megítélése, hogy súlyos alkotmánysértést követett-e el az elnök, vagy sem. A felfüggesztési folyamatban kikérik ugyan az alkotmánybíróság véleményét, ám ez "konzultatív" jellegű és tartalma semmire sem kötelezi a döntéshozót.

Az indoklás megemlíti, hogy az alkotmány nem tisztázza, mit tekint "alkotmánysértő súlyos cselekedeteknek", amiért felfüggeszthető az államfő. A joghézagot az alkotmánybíróság saját értelmezésével igyekezett pótolni Traian Basescu első felfüggesztése alkalmával, 2007-ben. Az alkotmánybíróság ugyanakkor elismeri, hogy meghatározásai ugyancsak konzultatív jellegűek, és nem akadályozhatják meg a parlamentet abban, hogy ezektől eltekintve hozza meg döntését. 

Pénteken az alkotmánybíróság is véleményezte azokat a vádpontokat, amelyek miatt a kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) Traian Basescu felfüggesztését kezdeményezte. Az USL egyebek között azzal vádolja az államfőt, hogy kisajátította a miniszterelnök alkotmányos feladatkörét, állandó társadalmi feszültséget provokált, megpróbálta megfélemlíteni a sajtót, és megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét.

A taláros testület pénteken nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy elkövetett-e az elnök súlyos, alkotmánysértő cselekedeteket. Ezzel szemben 2007-ben, amikor először függesztette fel a parlament Basescut, az alkotmánybírák álláspontja sokkal világosabb volt, hiszen a dokumentum végén kijelentették egy összegző végkövetkeztetésben, hogy a Basescu ellen felhozott vádak nem indokolják felfüggesztését. 

A felfüggesztés kezdeményezői mindkét alkalommal hangsúlyozták, hogy az alkotmánybíróság véleménye konzultatív jellegű és a parlamentben nagy többséggel megszavazták Basescu felfüggesztését. Az államfő leváltásáról július 29-én, népszavazáson döntenek a román állampolgárok.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.