2012. június. 21. 16:34 Utolsó frissítés: 2012. június. 21. 16:29 Világ

A zsidó javakkal kapcsolatos vita miatt mondott le az egyik lett miniszter

Benyújtotta lemondását szerda este a lett igazságügy-miniszter. Gaidis Berzins, a konzervatív Nemzeti Szövetség nevű párt tagja a második világháború során elkobzott zsidó javak visszaadásával kapcsolatban a kormányzó koalíción belül kialakult vitával indokolta lépését.

Valdis Dombrovskis lett kormányfő múlt héten felszólította Berzinst, hogy alakítson munkacsoportot, amelynek feladatául az 1940. június 17-én zsidó tulajdonban lévő ingatlanok összeírását, illetve ezeknek a javaknak a zsidó társadalmi és vallási szervezeteknek történő visszaszolgáltatását jelölte meg. Berzins visszautasította a miniszterelnök kérését, arra hivatkozva, hogy ezt a kérdést már 2010-ben rendezték.

A Mindent Lettországnak szélsőjobboldali párt dominanciájával működő Nemzeti Szövetség szükségtelennek tartja a zsidó javak visszaadását. Ezt egyebek mellett azzal indokolja, hogy az országnak a Szovjetuniótól való 1991-es függetlenedése óta az állam kezébe került javak visszaadásának programja időközben már lezárult.

A második világháború előtt körülbelül 85 ezer zsidó élt Lettországban, de az ország német megszállásakor 70 ezret közülük meggyilkoltak: egy részüket náci katonák - gyakran a lett katonaság segítségével - ölték meg, másik részük pedig valamelyik koncentrációs táborban halt meg.

Raivis Dzintars, a Nemzeti Szövetség alelnöke elmondta, hogy Berzins személyes döntése volt a távozás a minisztérium éléről. A pártnak nem áll szándékában elhagyni a koalíciót, és a kormányfő is úgy nyilatkozott, hogy meg akarja őrizni annak egységét.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.