2012. június. 06. 12:58 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 06. 12:45 Világ

Meghalt Akihito japán császár unokafivére

Hatvanhat esztendős korában elhunyt Tomohito herceg, Akihito japán császár unokafivére.

A herceget szerdán érte a halál, különböző betegségekkel folytatott hosszú küzdelem után - közölte a császári udvar. Tomohito herceg, aki hatodik helyen állt a trónutódlási sorban, egy tokiói kórházban hunyt el. A halál pontos okát nem nevezték meg, de a herceg számtalan betegségtől, köztük gégeráktól szenvedett, 1991 óta számos operáción esett át, 2007-ben pedig alkoholizmusa miatt is kezelték.

Tomohito herceg volt Mikasza herceg és Juriko hercegnő legidősebb fia. Mikasza herceg Hirohito császárnak (1901-1989) - Akihito japán császár édesapjának - a legfiatalabb öccse. A nyilvánosság "szakállas hercegnek" becézte Tomohitót, a japán uralkodói ház tagjaitól szokatlan dús arcszőrzete miatt. Tomohito 2005-ben nagy vitát váltott ki esszéjével, amelyben elutasította, hogy a dinasztia nőtagjai is elfoglalhassák a császári trónt. Akkori érvelése szerint "előbb ki kell meríteni az egyéb lehetőségeket", ezért indítványozta például az ágyasok intézményének visszaállítását.

Akkoriban Akihito császár két fia közül egyiknek sem volt még fia, ezért az ország utódlási válságtól szenvedett. Egy speciális bizottság akkor a trónöröklés rendjének olyan módosításáról rendelkezett, amely lehetővé tenné, hogy a császári dinasztia nőtagjai is elfoglalhassák a trónt. 2006-ban azonban Akihito császár fiatalabb fia "megoldotta a problémát": az uralkodónak fiúunokája született.

Az uralkodócsaládnak ma már nincs politikai ereje, hatalma nagyrészt szimbolikus: tagjai külföldi méltóságokkal találkoznak, koncerteken és sporteseményeken teszik tiszteletüket. A japánok ettől függetlenül erősen kötődnek a császárhoz, jeles napokon ezrek szoktak összegyűlni a palotánál, hogy integetéssel üdvözöljék őt és családját.

Tomohito herceget felesége, Nobuko és két lánygyermekük is gyászolja.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.