2012. június. 03. 11:58 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 03. 11:44 Világ

A nyugat ostoba, Izrael retteg - Irán vallási vezetője beszédet tartott

Irán legfőbb vallási vezetője szerint az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei csupán saját problémáikról igyekeznek elterelni a figyelmet azzal, hogy Teheránt nukleáris fegyverkezéssel vádolják.

Ali Hamenei ajatollah vasárnapi - az állami televízió által ismertetett - beszédében ostobának nevezte az amerikaiak és általánosságban a Nyugat magatartását. Azt állította, hogy a nyugati országok csupán saját belső problémáikat igyekeznek leplezni, amikor az iráni nukleáris ügyet első számú nemzetközi feszültségforrásként említik. Hamenei szerint ebből a célból "álnok módon" hivatkoznak az állítólagos nukleáris fegyverkezésre.

A vallási vezető beszéde az Iráni Iszlám Köztársaság alapítója, Ruhollah Khomnei ajatollah halálának 23. évfordulója alkalmából hangzott el. Hamenei - akit Mahmúd Ahmadinezsád államfővel szemben Irán "erős emberének" tartanak - élesen támadta Izraelt is. Azt hangoztatta, hogy az Iránnal szembeni izraeli fenyegetések, az iráni nukleáris létesítmények ellen kilátásba helyezett katonai csapás Izraelre üt vissza. Szerinte Izrael csak azét fenyegetőzik, mert "retteg és sebezhetőbb, mint valaha".

Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaiból, valamint Németországból álló, úgynevezett hatok csoportja között a közelmúltban folytatódtak a tárgyalások Teherán nukleáris programjáról. Az újabb tárgyalási fordulóra június közepén Moszkvában kerül sor. 

Értesülések szerint a "hatok" azt sürgetik, hogy Irán hagyjon fel a birtokában lévő urán dúsítottsági fokának tervezett emelésével , ami nézetük szerint már lehetővé tenni nukleáris fegyver előállítását. Teherán pedig a közelmúltban azt hangoztatta, hogy ennek fejében a Nyugatnak meg kellene szüntetnie a korábban életbe léptetett szankciókat. 

Ali Hamenei ajatollah az ország legfőbb vallási vezetőjeként a nukleáris politika fő irányítója is. Hamenei a nyilvánosság előtt korábban azt hangsúlyozta, hogy Iránnak nincs szüksége nukleáris fegyverre, és megtiltotta annak előállítását. A nyugati országok azonban azt gyanítják, hogy a "színfalak mögött" ennek ellenére a fegyvergyártáshoz szükséges képességek kifejlesztésére törekszik.

Hirdetés