2012. május. 24. 17:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 24. 16:51 Világ

Uráncsempészeket büntettek meg Moldovában

Atomfegyver előállítására alkalmas uránt akart eladni azt a két csempész, akiket csütörtökön ítéltek el Moldova fővárosában. Egyikük kettő, a másik öt év börtönt kapott. Egy harmadik társuknak átszámítva ezer euró pénzbüntetést kell fizetnie - jelentette a helyi média.

A csempészeket 2011 júniusában vették őrizetbe. Több mint egy kilogramm 235-ös uránium izotóp volt nálik, amely alkalmas egy úgynevezett piszkos atombomba előállítására. A csempészek 32 millió eurót kértek az anyagért.

A radioaktív anyagot gyaníthatóan egy észak-afrikai állambeli ügyfélnek szánták. A moldovai rendőrség a német és amerikai rendőrségtől kapott jelzéseket a csempészbandáról. Az uránt az egyik csempész lakásában találták meg.

Előzőleg már 2010 augusztusában lefüleltek a Moldovai Köztársaságban három férfit 1,8 kilogramm 238-as urán eladása közben.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.