Átment a stresszteszten a romániai atomerőmű
A romániai cernavodai atomerőmű a Richter skála szerinti 7,8-es erősségű földrengésnél nagyobb földmozgást is kibír - közölte csütörtökön a román nukleáris tevékenységet felügyelő országos bizottság.
Romániában is úgynevezett stresszteszt alá vetették a cernavodai atomerőművet, aminek nyomán megállapították, hogy a szélsőséges (8-as erősség fölötti) földrengések esetén is biztonságos - írta a Mediafax.
Vajda Borbála, a hatóság elnöke szerint a felmérés nemzetközi szabványoknak megfelelően, külföldi szakemberek bevonásával zajlott. Megállapították, hogy a földmozgások szempontjából a legaktívabb romániai térségnek számító Vrancea régió fenyegeti leginkább földrengésveszéllyel az atomerőművet. A hatóság elnöke szerint az atomerőműnek nincsenek gyenge pontjai árvízveszély esetén sem.
A hatóság elnöke közölte, hogy a fukusimai baleset után újabb óvintézkedéseket vezettek be a román atomerőműnél, amelyek alternatív áramforrásokkal való ellátásra, a személyzet pótlólagos kiképzésére, valamint újabb hűtővízforrások biztosítására terjednek ki. A biztonsági intézkedések 50 millió euróba kerültek.
A stresszteszt elvégzését az Európai Bizottság kérte valamennyi tagállamtól a tavalyi fukusimai atomerőmű-baleset után.
A cernavodai erőmű építése 30 évvel ezelőtt kezdődött meg, az első reaktorblokk 1996-ban, a második pedig 2007-ben kezdte meg az áramtermelést. Az erőműnek jelenleg két, 706 megawattos reaktora működik, amely a román áramtermelés körülbelül ötödét adja.