Társadalmi konzultációt indított a parlamenti képviselők fizetéséről a honatyák juttatásait meghatározó szervezet Nagy-Britanniában. Az Independent Parliamentary Standards Authority honlapján arról kérdezik az embereket, hogy mennyit ér a képviselők munkája, illetve az évi 65738 fontot zsebre tevő honatyák "megérik-e a pénzüket" – olvasható a BBC weboldalán.
A szervezet felállítása "hatalmas változás", mivel először fordulhat elő, hogy a parlamenttől és a kormánytól függetlenül születik döntés a képviselők bérezéséről – mondta Ian Kennedy vezető, aki megígérte: a testület döntését nem fogják befolyásolni "politikai bennfentesek".
A testület a fizetések megállapításához a képviselői munkához szükséges szakmai tapasztalat és szakértelem, valamint a honatyák felelősségének mértékét is fel kívánja mérni, hogy objektív összehasonlítási alapot teremtsen más munkakörök bérezésével szemben.
A képviselők korábban azzal érveltek, hogy munkájuk "különleges" szakma, amelyet mindegyikük eltérő módon végez.
Kennedy szerint sikeresen kezelték "a költségtérítési botrány által kreált felfordulást", a következő "nagy kihívás" pedig a honatyák fizetésének és nyugdíjának megállapítása lesz. Az elmúlt években számos brit honatyáról derült ki, hogy irreális összegeket számolt el költségtérítés címén. A botrányok hatására a képviselők hivatalos kiadásait az interneten is közzéteszik és folyamatosan felügyelik a költségtérítési szabályok betartatását.