2012. május. 01. 08:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. május. 01. 08:27 Világ

A kurd önrendelkezés a tét - alkotmányozás Törökországban

Ma megkezdi munkáját a török parlament különbizottsága, hogy kidolgozza az 1923-ban kikiáltott Török Köztársaság sorrendben negyedik alkotmányát.

A lépés azért vált szükségessé, mert a jelenlegi alkotmány a legutóbbi katonai diktatúra (1980-83) idején, a hadsereg sugalmazására született. Ennek megfelelően számos ponton korlátozza a polgári szabadságjogokat. A terv szerint az új alaptörvény szövege az év végére készül el, majd ezt követően népszavazásra bocsátja a kormány.

Megfigyelők érdeklődéssel várják, vajon a parlamenti pártok (a kormányzó AKP és három ellenzéki erő) képesek lesznek-e áthidalni a köztük feszülő ideológiai ellentéteket, és egyezségre jutni az új alkotmány szövegéről. Különösen heves viták forrása lehet a kurd kisebbség, amelynek a kurdok pártja (BDP) nagyobb regionális önrendelkezést követel, míg a jobboldali, nacionalista MHP ebben a nemzeti egység elleni támadást lát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.