Világ MTI 2012. április. 24. 13:55

Timosenko éhségsztrájkba kezdett

Éhségsztrájkot kezdett börtönében Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök, ellenzéki vezető - közölte kedden a politikus ügyvédje. Szerhij Vlaszenko elmondta, Timosenko tiltakozásnak szánja az éhségsztrájkot "mindaz ellen, ami az országban és személyesen vele történik". Az ügyvéd beszélt arról is, hogy Timosenko testén és kezén vérömlenyeket látott.

Az 51 éves Timosenko Viktor Janukovics elnök fő politikai ellenfele, hivatali visszaélés vádjával ítélték el tavaly októberben. A pert a nyugati országok elítélték, mert az szerintük elfogult volt.

Az ukrán büntetésvégrehajtási szolgálat múlt pénteken beszállította Harkiv város állami kórházába a hátfájásra panaszkodó Timosenkót, és csak vasárnap vitték vissza a kacsanyivkai börtönbe, miután elutasította a kezelést.

Timosenkót védői szerint akarata ellenére vitték kórházba, sőt Vlaszenko kedden azt állította, bántalmazták, hogy rákényszerítsék cellája elhagyására. Az ügyvéd Timosenko testén és kezén vérömlenyeket látott.

Hennagyij Tyurin Harkiv megyei ügyész a bántalmazást cáfolta, de megerősítette, hogy Timosenkót valóban erővel vitték kórházba. Az ügyész elmondta: Timosenko múlt pénteken a kórházba készülve felöltözött, majd visszafeküdt az ágyára, azt hangoztatva, hogy nem megy sehova. "A törvény ... megengedi, hogy a börtönőrök erőt alkalmazzanak: (az őrök) felemelték, kivitték az autóhoz és beszállították a kórházba" - tette hozzá az ügyész.

Idén áprilisban Harkivban a vádlott távollétében megkezdődött Timosenko második pere. Az ügyészség sikkasztással és adócsalással vádolja. Az illetékes bíróság elutasította a vádlott kérését, hogy gyógyulásáig halasszák el a pert.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.