Bizalmat szavazott Berényi József pártelnöknek a Magyar Koalíció Pártjának Országos Tanácsa a testület pozsonyi ülésén, szombaton. Egy 9 pontos nyilatkozatot is elfogadott a testület, ebben – a hatékony cselekvés érdekében – összefogásra szólítják fel a szlovákiai magyar politikai, társadalmi és civil szervezeteket.
A szombati találkozón arról is döntöttek, hogy átdolgozzák a párt alapszabályát, amelynek új formájáról a szeptember 22-i közgyűlésen döntenek majd. Bár az MKP vezetősége szerint még távolról sem lehet véglegesíteni az alapszabályban eszközölt változtatások listáját, azt már tudni lehet, hogy egyszerűbbé válik a párttagság megszerzése, és felmerült az is, hogy új nevet kapna a párt.
A szombati OT-ülés résztvevői a Magyar Koalíció Pártján belüli tisztújítás időpontját decemberre tűzték ki.
"Kértem egy bizalmi szavazást magammal szemben, azt hiszem, ez a politikai kultúra része, hiszen azt a célt, hogy az MKP-t visszajuttatom a parlamentbe, nem sikerült elérnem" – mondta Berényi József a bizalmi szavazás után, amelynek eredménye megerősítette pozíciójában az MKP elnökét.
A szavazáson 51 igen szavazattal 13 ellenében, 2 tartózkodás mellett szavaztak bizalmat az OT-tagok a jelenlegi elnöknek. Az MKP Országos Tanácsának 93 tagja közül egyébként 74-en vettek részt a szombati ülésen.
Berényi József szerint az Országos Tanács ülésének résztvevői megállapították: aggasztó jelenség, hogy szlovák párt még soha nem kapott annyi szavazatot Dél-Szlovákiában, mint a mostani választásokon. Ezt a jelenséget annál is inkább rossz irányú változásnak tartja a párt, mert állítják: a magyarság megmaradásának szempontjából ma egyetlen szlovák pártnak sincs programja.
Eközben a népszámlálási statisztikák a szlovákiai magyarság létszámcsökkenését mutatják, Dél Szlovákia gazdasági leszakadása folytatódik, az itt élő lakosság szociális helyzete egyre nehezebb – tette hozzá. Mindez arra mutat, hogy a Magyar Koalíció Pártjának az elkövetkező időben még nagyobb mértékben kell közösségépítő feladatokat ellátnia. Az MKP összefogást sürgető felkéréssel fordult a szlovákiai magyar társadalmi és politikai szervezetekhez, ehhez egy 9 pontos nyilatkozatot fogalmaztak meg az összefogás elveiről és céljairól.
A kilencpontos nyilatkozatban egyebek mellett arról van szó, hogy meg kell teremteni Dél-Szlovákia önerőre alapuló gazdasági programját, meg kell szüntetni a régió – a kormány részéről eddig tapasztalt – diszkriminációját, illetve meg kell őrizni a Selye János Egyetem és a magyar nyelvű közoktatás státusát.