2012. április. 11. 21:28 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 21:18 Világ

Kínozták az olasz börtönökben a Vörös Brigádok tagjait

Harminc év után megerősítést kapott, hogy a nyolcvanas években az olasz rendőrség kínzást alkalmazott a Vörös Brigádok terroristái elleni küzdelemben. A terroristák megkínzását egy rendőr fedte föl.

A L'Espresso baloldali hetilap 1982-ben hozta nyilvánosságra a Vörös Brigádok szélsőbaloldali terrorista szervezet tagjainak rendőrségi kínzását. A rendőrvallomások alapján írt cikk szerzőjét a hatóságok cáfolták és letartóztatták, mivel nem volt hajlandó felfedni informátorai nevét.

Harminc év elteltével a ma is rendőrnyomozó Salvatore Genova jelentkezett a L'Espressónál megerősítve a lapban akkor közölteket. Genova elmondta, hogy az olasz rendőség 1981. december 17-én "kapott szabad kezet" a belügyminisztériumtól az amerikai tábornok James Lee Dozier, a NATO déli parancsnoka elrablásakor. A túsz minél gyorsabb kiszabadítása érdekében a Vörös Brigádok már börtönben levő tagjait, férfiakat és nőket is, szisztematikus kínzásnak vetették alá. Többek között sós vizet öntöttek a gyomrukba és a vízbe fojtásos (waterboarding) vallatást is alkalmazták.

A terroristákat a rendőrség úgynevezett Ave Maria kínzócsoportja vette kezelésbe a De Tormentis fedőnevű parancsnok vezetésével - számolt be a csoporthoz tartozott Genova. Hozzátette, hogy a kínvallatásoknak betudhatóan 1982. január 28-án, Padovában sikerült megtalálni a Doziert fogva tartó terroristák rejtekheklyét. 

Az erőszakért egyetlen terrorista, Dozier egyik fogvatartója emelt feljelentést Genova és négy rendőrtársa ellen. Következménye nem volt és a sorozatos kínzásért az olasz politika és rendőrség azóta sem vállalt felelőséget - nyilatkozta Genova a l'Espressónak. Elmondta, lelkiismereti okokból érezte szükségesnek a múlt feltárását.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.