Nagyjából 200 ezer politikai fogoly lehet Észak-Koreában
Észak-Koreában 150-200 ezerre tehető a politikai okokból bebörtönzöttek száma – véli a jelentésében a washingtoni székhelyű Bizottság az Észak-koreai Emberi Jogokért nevű szervezet. Az Egyesült Államok állampolgárai jogainak tiszteletben tartására szólította fel Észak-Koreát.
A foglyok közül egyeseket kisebb súlyú vétségekért dugták rács mögé, például egy dél-koreai dal elénekléséért vagy Kínában tett utazásért.
Hatvan egykori észak-koreai fogollyal és börtönőrrel készített interjú alapján az amerikai szervezet megállapította, hogy a politikai foglyok körében magas a halandóság az ázsiai országban, mert fogva tartóik rosszul bánnak velük, kínozzák és rosszul táplálják őket. Egyeseket pedig ki is végeznek közülük.
A jelentésre reagálva Robert King, az emberi jogok észak-koreai helyzetével foglalkozó amerikai különmegbízott felszólította Phenjant, hogy tartsa tiszteletben az emberi jogokat. A különmegbízott megjegyezte, hogy a sajtó nagyobb figyelmet szentel a tervezett észak-koreai műholdfelbocsátásnak - amelyet Washington álcázott rakétakísérletnek tart -, mint az emberi jogoknak és a fogolytáboroknak, amelyek nehezebben láthatóak a külvilág számára.