Megreguláznák a temetkezési vállalkozókat Kínában
A nyerészkedő temetkezési vállalkozók megregulázását javasolják szakemberek a törvényhozásnak a halottak napjára készülő Kínában. Idén április negyedikére esik a kínai csingming, a több mint 2500 éves múltra visszatekintő hagyomány, a halottakra emlékezés ünnepe, amit a sírlesöprés napjának is szoktak nevezni.
A kínai médiában megjelent beszámolók szerint szakemberek egy temetkezési törvénytervezet elkészítését sürgetik. Véleményük szerint a temetkezési vállalkozók képesítéséhez szükséges engedélyektől kezdve a temetkezési helyek megvásárlásán keresztül, a temetők működtetéséig minden vonatkozó rendelkezést központilag írásba kellene fektetni és a szabálysértőket szankcionáló büntetéseket is kilátásba kell helyezni.
Az 1977-ben lefektetett szabványok elvesztették aktualitásukat, zavarosak, nem egyértelműek, az eljárások sokfélék - vélik azok, akik a szolgáltatásban, a temetkezési piacon rendet szeretnének.
A Hszinhua hírügynökség bennfentesekre hivatkozó összeállításából kiderül, hogy nem is annyira a temetések alapáraival van a gond, hanem például az urnák árával. Egy kis urna ára - függően anyagától és kiképzésétől - néhány száz jüanól egészen több tízezer jüanig terjedhet.
Probléma az is, hogy a vállalkozók sok esetben nem mondják meg pontosan, hogy az egyes szolgáltatás-csomagok mit tartalmaznak, előfordul, hogy az elhunyt búcsúztatásakor hirtelen csapnak le muzsikus bandák a hozzátartozókra, és kényszerítik bele őket előadásuk megrendelésére.
A hírügynökségi beszámolóból az is kiderül, hogy nem ritkán illegálisan foglalnak el területeket, alakítanak ki temetőket és adják el a sírhelyeket.
Kínában hétfőtől szerdáig háromnapos munkaszünettel biztosítják a temetők, sírok rendbetételét, hiszen ilyenkor országszerte százmilliók keresik fel meghalt rokonaikat, hozzátartozóikat. Csak hétfőn több mint 5 millió 400 ezer ember látogatott Kína 150 nagyobb temetőjébe. Tavaly a három nap során a körülbelül 460 millió ember látogatott a temetőkbe.
A háromnapos ünnep első napján a kínai vasutakon 7 millió 610 ezren utaztak, ami 788 ezerrel volt több, mint tavaly ugyanezen a napon. Az autópályák fizetőkapuinál, a városokból kivezető utakon ugyancsak jelentős forgalomemelkedésről számoltak be a híradások.